Maďaři uzavřeli hranice s Chorvatskem a uprchlíky vozí ke Slovinsku

- Aktuality autor: art

Maďarsko v sobotu po půlnoci uzavřelo zelenou hranici s Chorvatskem a zavedlo kontroly slovinského pohraničí, kam začalo převážet migranty. 

Maďarské hranice s Chorvatskem

Maďarské hranice s Chorvatskem,zdroj: Profimedia.cz

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó potvrdil, že v sobotu začalo převážení migrantů na slovinsko-maďarskou hranici. Proto je podle něj znovuzavedení hraničních kontrol nezbytné. Šéf maďarské diplomacie dodal, že opatření je "prováděno v rámci schengenské dohody".

Na rozdíl od Chorvatska jsou jak Maďarsko, tak i Slovinsko členy schengenské zóny volného pohybu osob bez hraničních kontrol. Všechny tři země jsou členy EU.

Zelená maďarsko-chorvatská hranice byla o půlnoci uzavřena kvůli "ochraně občanů Maďarska a Evropy", konstatoval v sobotu časně ráno vládní mluvčí Zoltán Kovács v pohraniční vesnici Zákány. "Stále je ale možné překročit hranici legálně a požádat o azyl," dodal Kovács.

Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.

Pár minut před půlnocí vystoupilo ještě z vlaku na chorvatské straně hranice nedaleko maďarské obce Zákány na 2000 běženců. Maďarsko jim jako poslední skupině povolilo krátce před 1:00 SELČ vstoupit na maďarské území. Následně byly poslední otvory v plotu hermeticky uzavřeny, uvedl reportér agentury AFP.

Chorvatsko oznámilo, že bude přistěhovalce nyní vozit k hranici se Slovinskem, aby se vyhnuli Maďarsku a mohli pokračovat ve své cestě na západ.

Slovinský ministr zahraničí Karl Erjavec v pátek řekl, že Lublaň nebude příchodu migrantů bránit, dokud Německo bude běžence dál přijímat. V souvislosti s očekávaným přílivem uprchlíků Slovinsko v pátek večer pozastavilo pravidelné železniční spojení s Chorvatskem.

Letos do Maďarska dorazilo už více než 383 tisíc migrantů, většina z nich ale potom odjela do dalších zemí, zejména do Německa.

Tagy: Slovinsko Maďarsko Chorvatsko Evropská unie schengen uprchlická krize

Zdroje: ČTK