Lyžaři, oddechněte si. Lavinové nebezpečí v Jeseníkách je na stupni 2

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Lavinové nebezpečí v nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách kleslo od dnešního rána na druhý stupeň. Hrozbu pádu lavin snížili zástupci tamní horské služby po měření v lavinovém katastru ve Velkém Kotli. Ke snížení nebezpečí výrazně přispělo ochlazení. Dnes to řekl dispečer jesenické horské služby Tomáš Chalupa.

"Lavinový stupeň se snížil kvůli tomu, že došlo k ochlazení a sněhová pokrývka se stabilizovala. Ještě v úterý platil třetí lavinový stupeň s klesající tendencí, dnes je to již druhý stupeň, což znamená mírné nebezpečí," uvedl dispečer.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí, což v pětibodové stupnici znamená značné nebezpečí, vyhlásili horští záchranáři v Jeseníkách před dvěma týdny. Bylo to z důvodu, že na svazích hor leží stále velké množství sněhu, který byl však kvůli teplému počasí mokrý a těžký. Nebezpečí samovolného utržení lavin se tak zvýšilo.

Druhý lavinový stupeň znamená v praxi již jen mírné lavinové nebezpečí. Podmínky pro túry jsou převážně bezpečné až na některé zvýrazněné nebezpečné strmé svahy. S ohledem na pád samovolných lavin hrozí nyní jen malé nebezpečí.

V nejvýše položeném lyžařském středisku v Česku na Ovčárně, kde se stále lyžuje, byly dnes ráno čtyři stupně a obloha byla zatažená. Horští záchranáři uvádějí na svých stránkách v této oblasti až 160 centimetrů sněhu. Některá střediska v Jeseníkách však od tohoto týdne ukončila definitivně svou lyžařskou sezonu. Se zimou se už rozloučil areál v Branné, v Hlubočkách, Miroslav i Filipovice.Vleky se zastaví před víkendem zřejmě i v Koutech. Ostatní střediska se snaží i přes omezený provoz sjezdovky udržovat upravené, mnohé z nich hodlají lákat lyžaře až do Velikonoc.

Tagy: nebezpečí hrozba Jeseníky snížení laviny

Zdroje: ČTK