Lyžař se v Dolní Moravě těžce zranil. Je v bezvědomí

- Aktuality autor: Danica Klein

Těžké zranění dnes utrpěl v lyžařském areálu Dolní Morava osmatřicetiletý lyžař. Podle pracovníků horské služby zřejmě nezvládl jízdu po zledovatělém sněhu. Po pádu v plné rychlosti zůstal v bezvědomí, řekl dnes šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. Podle mluvčího nemocnice utrpěl těžké poranění hlavy a páteře. Horští záchranáři znovu apelují na lyžaře, aby byli kvůli zledovatělým sjezdovkám obezřetní. 

Zraněný lyžař

Zraněný lyžař,zdroj: Archiv

Nehoda byla členům horské služby nahlášena kolem 11:00 s tím, že lyžař jel sám, je v bezvědomí a zřejmě mu přestalo tlouct srdce. "Naštěstí jej našla skupina šikovných lyžařů, kteří ihned začali s laickou resuscitací. Pokoušeli se mu obnovit jak činnost srdce, tak dýchání a nakonec se jim to akorát ve chvíli příjezdu našich záchranářů podařilo," uvedl Klimeš. Záchranáři od lyžařů muže převzali a zjistili, že má sice obnoveny životní funkce, ale je dál v bezvědomí. 

Ani okolnosti a příčina nehody nebyly jasné. Měl sice ochrannou přilbu, ale pád či náraz byl zřejmě tak silný, že se ocitla dost daleko od ležícího muže. "To odpovídalo i povaze možného zranění. Jiná poranění nebyla vidět, ale těžký úraz hlavy byl jednoznačný," doplnil Klimeš. 

Horští záchranáři povolali na místo leteckou záchrannou službu, která jej převezla do Fakultní nemocnice v Olomouci. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta utrpěl muž z Brněnska závažné poranění hlavy a mozku a těžké poranění páteře. "V současné době jej operují naši neurochirurgové, jeho stav je vážný," řekl ČTK Havrlant. "Duchapřítomnost a znalosti lyžařů možná zraněnému dnes zachránily život. Přesto ale musím varovat návštěvníky Jeseníků, aby nehazardovali, sníh na sjezdovkách je pouze technický a velmi tvrdý a zledovatělý," upozornil náčelník horské služby. 

V polovině ledna jeseničtí horští záchranáři pomáhali na Ovčárně devítiletému lyžaři, který se těžce zranil v obličeji. Chlapec nezvládl jízdu a v plné rychlosti narazil při dojezdu k vleku do konstrukce mostku přes potok. 

Tagy: zranění lyžař Dolní Morava

Zdroje: ČTK