Lůžka akutní péče se budou rušit postupně, řekl Heger

- Aktuality autor: red

Lůžka akutní péče v nemocnicích by měla být rušena v průběhu tří let, nikoliv najednou. V České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Dodal, že jeho představa je zrušit deset procent lůžek, zhruba 6200, z toho polovinu převést na lůžka následné péče.

Vláda se dříve shodla na tom, že jako jedno z úsporných opatření zruší zhruba 10.000 akutních lůžek.

"My bychom lůžka rádi redukovali, ale rozumně, postupně, v několika letech. ... Já si myslím, že k těm 10.000 už nedojde. My se chystáme dělat škrty i ve fakultních nemocnicích a chtěli bychom skončit někde na deseti procentech a z toho asi pět procent se snažit převést do následných lůžek," řekl Heger.

Doplnil, že lůžka převedená na následnou péči by mohla zůstat v nemocnicích, kde byla zrušena jako lůžka akutní péče. Muselo by ale být jasně definováno, která lůžka budou akutní a která budou placena jako následná.

Za rušení lůžek se postavil i ředitel VZP

Akutních lůžek je nyní v českých nemocnicích asi 62.000, zatímco lůžek následné péče asi 7000. Podle onkologa Pavla Klenera je přeměna na lůžka následné péče více než žádoucí. Kardiochirurg Jan Pirk podotkl, že poměr lůžek by měl oproti současnosti být obrácený.

Klener míní, že spolu s rušením akutních lůžek by mělo ruku v ruce jít posílení ambulantní péče a takzvané jednodenní chirurgie, kdy pacient po zákroku odchází domů, případně je hospitalizován nejvýše do dalšího dne. "Je to ekonomičtější i výhodnější pro pacienta," řekl Klener.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák v ČT prohlásil, že rušení lůžek je nutné. Podle něho existují oddělení, kde je obsazenost jen asi poloviční. "Nepochybuji o tom, že ještě 3000 lůžek tam je a jejich redukce nebude mít negativní dopad," řekl. Jako další adepty na rušení lůžek zmínil psychiatrické léčebny.

Proti jsou odbory

Horák dokonce tvrdí, že v některých krajích je nadbytek lůžek následné péče, neuvedl ale, o které kraje jde. Dalších 20 procent lůžek by podle něho mohlo být zrušeno, pokud nebudou obsazena lidmi, kteří by měli být v domovech důchodců. Tam prý ale odmítají být, protože je to pro ně dražší.

Proti rušení lůžek akutní péče se tento týden postavily odbory. Uvedly, že by vláda měla nejprve provést podrobné analýzy, ze kterých vyplyne, jak bude zdravotní péče po zrušení lůžek fungovat. Odboráři se kromě zhoršení péče obávají i propouštění lékařů a sester. Preferují převod zrušených lůžek na lůžka následné péče.

Tagy: nemocnice heger

Zdroje: ČTK