Luxusní a drahá vína mají vlastní ochranku

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Není tajemstvím, že za exkluzivní vína jsou někteří sběratelé schopni zaplatit tisíce eur. Není proto divu, že někteří majitelé drahých vín je svěřují do rukou specializovaných firem, které se zaměřují na jejich skladování v optimálních podmínkách. Víno potom slouží jako investice do budoucna, o kterou je dobře postaráno. 

Ilustrační foto: Někteří majitelé exkluzivních vín chtějí, aby bylo o jejich investici dobře postaráno

Ilustrační foto: Někteří majitelé exkluzivních vín chtějí, aby bylo o jejich investici dobře postaráno,zdroj: ThinkStock

"Našimi zákazníky jsou převážně soukromí sběratelé, kteří si k nám ukládají víno, aby je později vypili nebo prodali," vysvětluje ředitel FINE+RARE Joss Flower. "A těm, kdo chtějí prodat víno, které pro ně skladujeme, nabízíme nejefektivnější cesty prodeje na všech trzích, neboť vlastníme databázi soukromých sběratelů a obchodníků," dodává.

Tyto služby fungují už dávno v Londýně, metropoli evropských financí, kde se obchoduje se vším, dokonce i s jakostními víny. Avšak díky vzrůstu cen francouzských vín se tato koncepce v posledních letech rozvíjí i ve Francii.

Luxusní víno jako investice

Ceny bordeauxských vín prudce rostly díky asijské poptávce až do roku 2010. Číňané pak přesedlali na mnohem vzácnější burgundská vína, jejichž ceny šly strmě nahoru, uvádí Angélique de Lencquesaingová, zakladatelka dražební síně iDealwine. Index WineDexBordeaux, který tato síň vytvořila, vzrostl od roku 2007 o více než 103 procenta a index WineDexBourgogne o 113 procent.

"Ceny některých luxusních vín se tak zvýšily, že toto skladování je jako pojistka, která mnoho nestojí," říká správce sklepů Montquartiers u Paříže Andrew Amiach.

Pronájem sklepů za desítky eur

V posledních dvou letech tu vznikl i kolektivní sklep, kde si soukromníci mohou skladovat až 50 lahví za devět eur (243 Kč) měsíčně. Bezpečnost je zde maximální: z deseti zaměstnanců firmy mají od sklepa klíč jen dva. A aby se vyhnuli pokušení, je zde zakázána vývrtka, směje se Andrew Amiach.

Dnes je v těchto sklepeních na 100 tisíc lahví patřících třem stovkám klientů. Jsou zde uloženy lahve, o nichž by mohli labužníci jen snít, jako je Romanée-Conti v celkové hodnotě 100 tisíc eur (2,7 milionu korun).

Víno si nechávají skladovat hlavně bohatí cizinci

V Lyonu založil před třemi lety Philippe Gangneux Lyonské sklepy v bývalé továrně. Stačí pohlédnout na několik bedýnek a je jasné, že se stalo nebezpečným skladovat některá vína doma. Gangneux ukazuje několik ještě zabaleným palet. Jeho největším zákazníkem je jeden italský podnikatel, který si v Lyonu uložil 13 tisíc nejlepších francouzských vín.

Philippe Gangneux zná příběhy skryté pod etiketami: "Tohle je můj nejmenší zákazník, je to chirurg, který kohosi zachránil. Vděčný pacient mu věnoval dvě lahve Châteaux Petrus. A tady jsou lahve jednoho klienta žijícího v Indii. Dvacet procent zákazníků je z ciziny," upřesňuje.

Tagy: Francie zahraničí Anglie kulinářství zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK