Lukašenko je prý v Polsku nežádoucí, v Minsku pokračují represe

- Aktuality autor: red

Polsko zakázalo běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi vstup na své území. Podle informací běloruské opozice, která se odvolává na sdělení polských diplomatů, se zákaz vztahuje i na řadu představitelů běloruské justice a bezpečnostních složek.

Ty se podílely na tvrdém potlačení protivládních nepokojů loni v prosinci. Mluvčí minského ministerstva zahraničí zpravodaji ruské agentury RIA Novosti řekl, že informace je mu známa, ale nehodlá ji komentovat. Ministerstvo chce s polskými partnery zahájit konzultace, aby vyjasnilo situaci. Podle ruských médií by polský seznam nežádoucích osob mohl obsahovat několik stovek jmen běloruských politiků, soudců, pracovníků tajné policie a dalších represivních složek.

Není mezi nimi údajně běloruský ministr zahraničí Sjarhej Martynav, protože Varšava chce zachovat alespoň základní kanál komunikace se sousedním Běloruskem.

Protikandidáty Lukašenko zatknul

O sankcích proti Bělorusku uvažuje i Evropská unie, která by svůj verdikt měla vynést do konce ledna. Opatření proti Minsku mají být odvetou za nekompromisní postup běloruských úřadů proti desetitisícové opoziční demonstraci, jejíž účastníci loni v prosinci protestovali proti průběhu a výsledkům prezidentských voleb. Jejich vítězem se podle běloruské volební komise stal Lukašenko, ale opozice i vlády západních států výsledky zpochybňují. Většina Lukašenkových protikandidátů se po vyhlášení výsledků ocitla ve vězení.

Běloruská policie v úterý zadržela dalšího opozičního politika Ivana Kulikova. Přední běloruský expert v oblasti jaderné energetiky byl podle policejní zprávy předběžně zadržen na 72 hodin, jeho byt policie prohledala. Kulikov se ucházel o post hlavy státu ve volbách v roce 2006, v loňských volbách nebyl jako prezidentský kandidát zaregistrován, protože se mu nepodařilo shromáždit 100.000 podpisů stanovených ústavou. Příčinu jeho zadržení úřady neoznámily.

Tlak se stupňuje

Běloruská justice mezitím zesiluje tlak na tisk a nezávislé novináře. Minský soud v úterý odsoudil k deseti dnům vězení redaktora regionálního listu Bobrujskij kurjer Javhena Vaskoviče, připravuje se soud s Barysem Gareckým, redaktorem rozhlasové stanice Radyjo Racyja. Oba jsou vězněni za to, že publikovali informace o protestních akcích opozice.

Opozičnímu listu Narodnaja volja adresovalo ministerstvo informací oficiální varování, že jeho články o protestních akcích ohrožují veřejný pořádek. Varování je posledním krokem před zastavením listu. Ministerstvo novinám klade za vinu, že publikovaly články o hnutí Mladá fronta (Malady front), které běloruské úřady odmítly oficiálně zaregistrovat. Organizace je registrována v České republice.

Vlivný ruský list Kommersant v úterý oznámil, že běloruské ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci jeho minského zpravodaje Movsuna Gadžijeva. Při zdůvodnění svého rozhodnutí se ministerstvo omezilo na konstatování, že tiskové materiály zpravodaje jsou "nepřesné" a porušují normy profesionální etiky. Mluvčí ministerstva ruského novináře obvinil, že systematicky porušuje běloruské zákony.

Tagy: lukašenko Polsko represe Minsk

Zdroje: ČTK