Luční bouda obnoví provoz po požáru za týden

- Aktuality autor: red

Známá Luční bouda na hřebenech Krkonoš obnoví provoz po požáru čističky odpadních vod v pátek 12. února. Na boudě hořelo minulý týden v úterý 26. ledna.

Informoval o tom mluvčí boudy Jiří Chvojka. Oprava čističky by měla být hotova den před otevřením.

"Opět tedy bude možné vařit a ubytovávat hosty. Celková škoda na čističce dosáhne půl milionu korun, další škody se stále sčítají," uvedl Chvojka. Luční bouda leží ve výšce 1410 metrů nad mořem a je největší a nejstarší boudou v Krkonoších.

V objektu čističky odpadních vod podle policie vzplál odpad a papírové krabice. Oheň, který zřejmě vznikl z nedbalosti, zničil elektroinstalaci, kalovou nádrž, částečně i nádrž čistírny a přívod vody.

Ubytovací prostory boudy ohroženy nebyly. Požár vznikl v zadním traktu hospodářské budovy v místnosti s čističkou, která je vedle kotelny. Na boudu vyrazilo z Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna v patnáctistupňovém mrazu pět jednotek hasičů.

Na hřebeny se hasiči s technikou dostali rolbami a skútry horské služby a chatařů. Na uhašení odpadků použili vodu z jezírka u Luční boudy, na které posadili plovoucí čerpadlo.

Luční bouda s kapacitou 160 lůžek je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš a patří k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do 16. století. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací v Česku.

Velký požár na hřebenech Krkonoš vypukl i na konci ledna 2005, kdy shořela vedlejší budova u známé Špindlerovy boudy. V objektu byly pokoje pro personál a sklady. Škoda činila asi dva miliony korun, požár se obešel bez zranění.

Tagy: požár Krkonoše

Zdroje: ČTK