Lov na atentátníka se může protáhnout na dny

VIDEO - Aktuality autor: Danica Klein

Americká policie, která pátrá po jednom z údajných původců pondělního bostonského atentátu, dnes připustila, že pronásledování se může protáhnout na několik dní. Zároveň upozornila, že ještě dnes provede řízený výbuch trhavin nastražených v jednom bytě, který zřejmě atentátníci využívali. 

Bostonská policie

Bostonská policie,zdroj: Profimedia.cz

Policie identifikovala podezřelé poté, co ji na stopu přivedli svědci, kteří mladíky poznali na snímcích z bezpečnostních kamer z míst útoků, jež FBI zveřejnila ve čtvrtek. Jde o dva bratry čečenského původu. Zatímco 26letý Tamerlan Carnajev byl zabit při přestřelce s policií, 19letý Džochar je stále na útěku. 

Oba muži před policií unikali v automobilu, který unesli i s řidičem - tomu prý řekli, že jsou pachateli pondělního hrůzného činu. Také mu vzali bankovní kartu, s níž u bankomatu vyzvedli 800 dolarů. 

Kromě střelných zbraní prý oba bratři i při útěku u sebe měli výbušniny. Poté, co byl Tamerlan zastřelen, Džochar s vozidlem ujel. Podle amerických médií přitom přejel bratrovo ležící tělo. Na mrtvém jedna nálož vybuchla a zřejmě zranila jednoho policistu. Unesené vozidlo se později našlo na předměstí Watertown, kam se poté soustředilo veškeré pátrací úsilí a kde jsou domy pročesávány jeden po druhém. V oblasti, kde byly během dne prozkoumány dvě třetiny území, operuje až 10.000 policistů a příslušníků národní gardy. 

Americká média spekulují o možných motivech útočníků. Podle CNN se bratři stali naturalizovanými Američany, takže nešlo o nechtěné přistěhovalce. Podle stop, které zanechali na internetových sociálních sítích, obdivovali islamisty a násilí. 

Strýc pachatelů Ruslan Carni mladíky označil za ztroskotance a Džochara vyzval, aby se vzdal policii. "Stydíme se. Jsou to děti mého bratra," řekl davu reportérů před svým domem v Marylandu. "Džochare, pokud jsi naživu, vzdej se a požádej o odpuštění oběti, poškozené i ty, kteří zemřeli," řekl Carni. 

Bratři žili poblíž Bostonu a v USA se nacházeli už zhruba deset let. Carni řekl, že se s nimi neviděl od prosince 2005. Řekl, že jeho synovci se snažili usadit v USA a byli odkázáni sami na sebe, protože jejich otec se vrátil do Ruska. Skončilo to podle Carniho nakonec tím, že všechny, hlavně ty úspěšnější, začali nenávidět. To také označil za možný motiv útoku. Popřel, že by s tím měly co společného islám nebo Čečensko, které je navzdory dvěma povstáním v 90. letech stále součástí Ruska. 

Otec pachatelů podle BBC obvinil blíže neupřesněné tajné služby z toho, že útok spáchaly ony, a že to na jeho syny navlékly. Rusko dnes odsoudilo "všechny teroristy" nezávisle na jejich národnosti. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina prohlásil, že všichni jsou hodni zatracení. Tamerlan podle policie zřejmě loni odcestoval do Ruska na půl roku, než se opět vrátil do USA.

Tagy: USA atentátník Boston Boston Marathon

Zdroje: ČTK