Loňské hospodaření ODS skončilo se ztrátou přes 43 milionů korun

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Loňské hospodaření ODS skončilo ztrátou ve výši přes 43 milionů korun. Podle strany ale část volebních výdajů za rok 2012 pokryjí dary, které budou započítány až letos. Oznámil to mluvčí strany Jiří Sochor. Celkové výdaje ODS činily loni zhruba 290 milionů korun a příjmy asi 247 milionů. Právě dnes mají politické strany a hnutí poslední možnost doručit do Sněmovny pravidelné výroční finanční zprávy. 

Jan Zahradil a Miroslava Němcová

Jan Zahradil a Miroslava Němcová,zdroj: Mediafax

"Výsledek hospodaření je daný tím, že se profinancování volebních kampaní z roku 2012 protáhlo až do letošního roku. Dary, které pokrývají část volebních nákladů za minulý rok, budou do účetnictví započítané až letos. Bez vlivu tohoto posunu jsou účty ODS vyrovnané," sdělil Sochor. 

Do výdajů ODS se nejvíce zapsaly právě volby. Loni lidé volili krajské zastupitele a senátory, a navíc se konala kampaň před přímou volbou prezidenta. ODS vydala loni na volby 129,6 milionu korun, z toho 39,5 milionu na krajské, 26,8 na senátní a 13,7 na prezidentské. Druhou nejvyšší položkou bylo zhruba 99,2 milionu na provozní výdaje. 

Naopak největší příjmy měla loni ODS ze státních příspěvků, a to 119,7 milionu korun. Sponzoři straně loni poslali přibližně 95,4 milionu korun. Dalších 16,4 milionu získala ODS z pronájmů a dalších činností a přes 14 milionů z členských příspěvků. 

Další vládní strana TOP 09 loni hospodařila se ztrátou ve výši asi 19,2 milionu korun. Vykázala příjmy 85,1 milionu a výdaje 104,3 milionu. LIDEM měla příjmy asi 3,1 milionu a výdaje zhruba 1,8 milionu korun. Dosáhla tedy přebytku 1,3 milionu. Starostové a nezávislí (STAN), partnerské seskupení TOP 09, hospodařilo s téměř šestimilionovou ztrátou. Hnutí vykázalo příjmy asi 18,8 milionu a výdaje 24,75 milionu korun. 

Opoziční ČSSD skončila loni v šestnáctimilionové ztrátě. Dosáhla příjmů 253,4 milionu a nákladů 269,4 milionu korun. Hospodaření KSČM skončilo v zisku asi 42.000 korun při výnosech a nákladech kolem 135 milionů korun. Věci veřejné ještě výsledky hospodaření neoznámily. "Výroční zprávu jsme už do Sněmovny poslali, informace zveřejníme zítra," řekla dnes mluvčí VV Petra Slavíková. Od příštího čtvrtka budou dokumenty přístupné v parlamentní knihovně. 

 

Do Sněmovny mělo do dnešního dne dodat údaje o hospodaření 184 stran a hnutí, které evidovalo ministerstvo vnitra ke konci roku. Pokud zprávu nedodají, nebo bude neúplná, může jim soud pozastavit činnost a při opakovaném pochybení je i zrušit. Předložení zprávy je také podmínkou pro vyplacení příspěvku od státu. Strany dostávají kromě jiného ročně 855.000 korun za každý mandát poslance nebo senátora a za každého krajského nebo pražského zastupitele pak 237.500 korun. 

Zprávami se bude zabývat sněmovní kontrolní výbor. Poslanci poté budou hlasovat o tom, zda vyzvou vládu, aby navrhla potrestání stran, jež zprávu nedodaly, nebo ji dodaly neúplnou.

Tagy: ODS hospodaření

Zdroje: ČTK