Londýňané nechtějí na svých domech rakety země-vzduch, bojí se terorismu

- Aktuality autor: red

Obyvatelé věžáku ve východním Londýně se dnes obrátili na soud kvůli tomu, že britská armáda hodlá během olympijských her umístit na střechu jejich domu rakety země-vzduch. Jejich právní zástupce dnes u soudu uvedl, že mají obavy, aby se jejich dům nestal kvůli raketám terčem teroristického útoku.

Obyvatelé šestnáctipatrového věžáku Fred Wigg Tower ve východolondýnském Leytonstonu tvrdí, že nebyli o umístění raket konzultováni. Soudce uvedl, že jde o naléhavou záležitost a rozhodne zřejmě již v úterý.

Britská armáda rozmístí v rámci rozsáhlých bezpečnostních opatření rakety kolem olympijského areálu ve východním Londýně na šesti místech.

Podle advokáta Marka Willerse mají obyvatelé domu "plně odůvodněné obavy, že umístění raketových systémů na střeše domu podstatně zvýší riziko, že sám dům se stane cílem teroristického útoku". Podle něj jde o "bezprecedentní umístění vojenské základny nebo raket v mírové době na anglické půdě".

Obyvatelé domu chtějí v případě rozmístění raket, aby se během her mohli odstěhovat a byli za to kompenzováni.

Právní zástupce vlády David Forsdick obavy odmítl a řekl, že o rozmístění raket se rozhodlo na "nejvyšších místech a po důkladném prověření celé věci". Rozhodnutí o umístění raket podepsali premiér i ministři vnitra a obrany, řekl Forsdick.

Během olympiády od 27. července do 12. srpna bude v pohotovosti 7500 vojáků, bojová letadla Typhoon budou připravena ke vzlétnutí na základně Northolt a na Temži bude vojenská loď Ocean s vrtulníky na palubě.

Podle britských zpravodajských služeb nastal před olympiádou očekávaný vzestup v komunikaci mezi extremistickými skupinami, ale neobjevily se konkrétní nebo věrohodné hrozby. Podle oficiálních údajů existuje v Británii stále "významné" riziko teroristického útoku. Je to třetí stupeň na pětistupňové škále.

Zdroje: ČTK