Loď Orion se vydala na zkoušku do vesmíru

VIDEO - Aktuality autor: art

Z floridského Mysu Canaveral v pátek vzlétla vesmírná loď Orion. Američané ji vyslali do vesmíru na zkoušku. Start se měl původně konat ve čtvrtek, kvůli silnému větru a problému s ventily palivového přívodu byl o den odložen. 

Start rakety Orion respektive její páteční testovací mise otevírá pro Američany novou vesmírnou kapitolu

Start rakety Orion respektive její páteční testovací mise otevírá pro Američany novou vesmírnou kapitolu,zdroj: NASA

V rámci páteční nepilotované zkoušky o délce 4,5 hodiny dostala loď za úkol obletět dvakrát kolem naší planety a otestovat svůj tepelný štít, separační činnost (oddělování jednotlivých modulů) nebo také fungování palubních systémů. Důležité přitom je nejen správné fungování všech prvků (včetně systémů zajišťujících životní podmínky pro potenciální posádku) při startu, ale také I při návratu na Zem. 

S Orionem má NASA velké, přesněji řečeno přímo marsovské plány. Kromě Marsu ale chce loď vypravit také na Měsíc a k některému z asteroidů. První pilotovaný let na Mars se uskuteční po roce 2020. Zato k Měsíci se loď podívá o něco dřív. Zkušebně by ho měla obletět už na konci roku 2017.

Na programu Orion spolupracuje s Američany Evropská vesmírná agentura (ESA), která pro něj vyrobila servisní modul. Náklady na projekt se zatím pohybují kolem 15 miliard dolarů (v přepočtu více než 330 miliard korun).  

Jenže další peníze utratí NASA za vývoj a výrobu rakety, která v budoucnu zvedne loď ze Země. Páteční zkušební let absolvovala na monstrózní nosné raketě Delta IV Heavy od společnosti United Launch Alliance (ULA). A právě nová raketa by měla za tři roky dopravit Orion na testovací let kolem Měsíce.

Orion

Záběr z kamery na Orionu během startu rakety,zdroj:NASA

Tagy: NASA Spojené státy věda a technika dobývání vesmíru ESA program Orion

Zdroje: ČTK,NASA