Liška nahradí v Praze Bursíka, povede SZ do voleb

- Aktuality autor: red

Strana zelených (SZ) o nynějším víkendu dokončila svou nejdůležitější předvolební rošádu. Předseda strany Ondřej Liška byl v sobotu zvolen do čela pražské stranické kandidátky pro květnové parlamentní volby.

Pražská jednička z minulých voleb, expředseda strany Martin Bursík, se po jistém otálení rozhodl kandidovat a stal se lídrem na Ústecku. Vyzve tak na přímý souboj například šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Svého lídra v sobotu zelení vybrali i na Olomoucku.


Bursík v prohlášení napsal, že chce jako kandidát "zastavit plány na bourání severočeských vesnic kvůli těžbě a spalování uhlí". Je prý potřeba zastavit všechny další projekty, které by nenávratně zničily krajinu. Bursík po debaklu SZ v loňských evropských volbách odešel z čela strany a několikrát zvažoval své další politické angažmá.


V posledních dnech se nynější zelený poslanec dostal do ostrého střetu s premiérem Janem Fischerem, jehož vládu obvinil z podléhání lobbistickým vlivům těžařů i možného korupčního jednání. Fischer se ostře ohradil a prohlásil, že jeho vláda těžební limity rušit nehodlá.
Předseda SZ Liška, který byl v Praze jediným kandidátem na volebního lídra, se těší na souboj s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Senátora a exministra zahraničí přitom do jeho vládní funkce nominovala právě Strana zelených. Liška doufá, že zelení v Praze dosáhnou nejméně desetiprocentního výsledku.


Zelené v Olomouckém kraji do voleb povede jesenický zastupitel a předseda Hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil. Rozhodli o tom účastníci krajské konference, která se konala v Olomouci.
Naopak zelení v Moravskoslezském kraji v sobotu svého volebního lídra nezvolili. Měla jím být novinářka Jana Lorencová, která však nyní již kandidovat nechtěla. Někdejšího neúspěšného kandidáta na předsedu strany Matěje Stropnického přesunuli na severu Moravy ze třetího až na desáté místo kandidátky.


Příští středu uspořádají krajskou konferenci zelení na Vysočině. Organizace v Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Karlovarském kraji budou jednat v sobotu 13. února, tedy den před zasedáním republikové rady v Praze, která má kandidátky definitivně potvrdit.

Zdroje: ČTK