Likvidace bin Ládina zvedla Obamovi popularitu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zabití Usámy bin Ládina a známky hospodářského oživení zvýšily popularitu amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos schvaluje Obamovu politiku 49 procent lidí, podle průzkumu AP a společnosti GfK dokonce 60 procent lidí.

Obama podle průzkumů také vede nad všemi republikány, kteří zvažují kandidaturu proti němu ve volbách v příštím roce. 

Ještě před třemi týdny byla Obamova bilance popularity mnohem skromnější. Podle průzkumu televize CNN z 24. dubna bylo s Obamou spokojeno 45 procent Američanů. Nespokojenost tehdy vyjádřilo 48 procent respondentů, ostatních sedm procent se nedokázalo rozhodnout. 

Podle Reuters 45 procent Američanů očekává, že Obama v příštím roce obhájí svůj úřad. To je o deset procentních bodů víc než loni v listopadu, kdy se konaly volby do Kongresu a demokraté v nich výrazně ztratili. Podle průzkumu AP Obamovo znovuzvolení očekává více než polovina dotázaných. 

Z republikánů mají největší šance Romney a Huckabee

Průzkum Reuters také ukázal, že současný prezident vede o více než deset procentních bodů nad všemi případnými republikánskými vyzývateli. Z nich by měli proti Obamovi největší šance Mitt Romney a Mike Huckabee. 

Podle průzkumu AP je 73 procent Američanů přesvědčeno, že Obama uspěl v zápase s hrozbou terorismu. Zlepšilo se i mínění obyvatel USA o účasti amerických vojáků na operacích v Iráku a Afghánistánu. 

Obama prý rozumí problémům prostých lidí

Na 63 procent lidí je podle průzkumu AP přesvědčeno, že prezident rozumí problémům prostých lidí. Ještě o šest procent víc lidí soudí, že Obama je schopen Americe zajistit bezpečnost. 

Více než polovina dotázaných (52 procent) se dokonce s uznáním vyslovila o způsobu, jakým prezident zvládá řešení hospodářských problémů. Je to nejvíc od Obamova nástupu do Bílého domu a podle analytiků GfK se na výsledku odráží pozitivní vývoj v zaměstnanosti. 

Naopak podle průzkumu Reuters schvaluje Obamovu hospodářskou politiku jen 34 procent Američanů, což je nejméně od jeho vstupu do úřadu. Analytici společnosti Ipsos to připisují rostoucím cenám benzinu v USA.

Tagy: obama popularita

Zdroje: ČTK