Lídři koalice jednali a hovořili. To oni umí.

- Zprávy autor: Jan Janula

Lídři koalice ODS, TOP 09 a VV se večer sešli ve Strakově akademii, aby hovořili o kauze odstupujícího ministra dopravy a lídra VV Víta Bárty a případných dalších změnách ve vládní sestavě. Bárta dnes oznámil rezignaci kvůli aféře s údajným uplácením poslanců vlastní strany.

Lídři ODS a TOP 09 ale žádají podrobné vysvětlení kauzy. Část politiků také chce, aby předseda Věcí veřejných Radek John opustil ministerstvo vnitra. I podle Nečase je legitimní otázka, zda má ministerstvo vnitra vzhledem k propojení VV s agenturou ABL zůstat této straně.

Štědrý dárce

Vyměnit chce předseda vlády po projednání v koalici i další ministry. VV a TOP 09 budou zřejmě chtít odchod ministra obrany Vondry kvůli kauze předražených zakázek v době českého předsednictví EU.

Jednání je dnes poprvé přítomna Karolína Peake, kterou dopoledne poslanci Věcí veřejných zvolili novou šéfkou sněmovní frakce.

Její předchůdkyni Kristýnu Kočí vedení Věcí veřejných vyloučilo ve čtvrtek ze strany kvůli tomu, že oznámila, že jí Bárta dal jako úplatek půl milionu korun. Podle Bárty šlo o dar.

Koaličního jednání v takzvaném formátu K9 se účastní za každou stranu vždy tři politici, zpravidla předseda strany, šéf jejího poslaneckého klubu a další významný člen vedení.

Zdroje: ČTK