Lidovci vyzvali ke zrušení obřího lesnického tendru

- Aktuality autor: red

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ve středu vyzval premiéra Jana Fischera, ministerstvo zemědělství a generálního ředitele Lesy ČR Svatopluka Sýkoru, aby zrušili obří tendr LČR na prodej dřeva a lesní práce.

Výběrové řízení podle lidovců nedává záruku transparentnosti a vytváří prostor pro monopolizaci prostředí.

Může tak vést k likvidaci malých a středních podniků v dřevozpracujícím průmyslu. K zastavení tendrů už dříve vyzvala Strana zelených, kritizuje je také ČSSD. Podle MZe je nutné počkat na vyjádření antimonopolního úřadu. 

LČR mají pro případ zrušení tendru nebo nevyhlášení jeho výsledku alternativní řešení, která by neohrozila situaci v českém lesnictví, míní Cyril Svoboda. Křesťanským demokratům vadí zejména fakt, že dosud není schválena koncepce rozvoje podniku, ze které by měl princip tendru vycházet. 

Nelíbí se jim také neveřejné otevírání obálek v prvním kole výběrového řízení a to, že podmínky druhého kola nejsou veřejně známy.

Dostatečné prý navíc nebylo zdůvodněno snížení počtu smluvních územních jednotek z původních 250 na dnešních 108. LČR by navíc měly mít předkupní právo na vytěžené dřevo. V opačném případě by mohla být veškerá zahraničními firmami vytěžená dřevní hmota vyvezena do zahraničí. Podobně se v úterý vyjádřili také zástupci sdružení malých a středních dřevařských podniků, s nimiž dnes zástupci KDU-ČSL jednali. 

"V době ekonomické a finanční krize nese státní podnik LČR odpovědnost za zajištění rovných podmínek zejména pro malé a střední podniky v oboru lesního a dřevozpracujícího průmyslu," uvedl Svoboda. "To je nutná podmínka nejenom pro udržení zaměstnanosti, ale i posílení rozvoje podnikání na venkově," dodal. 

Kontroverzní tendr za 16 miliard korun v předminulém týdnu pozastavil antimonopolní úřad. "Za tohoto stavu nelze původně nastavené podmínky zmíněných tendrů komentovat, protože právě tyto podmínky jsou nyní předmětem probíhajícího šetření ÚOHS a nelze žádným způsobem výsledky tohoto šetření předjímat," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. 

Tendry čelí kritice nejen dřevařů, ale také ekologů a politiků napříč politickým spektrem. Lesy ČR kritiku dlouhodobě odmítají. Nicméně v únoru podnik změnil pravidla pro prodej vytěženého dřeva. Původní záměr, že veškeré dřevo budou prodávat vítězové tendrů, změnil tak, že desetinu dřeva budou muset vítězové prodat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci. To však kritiky neuspokojilo. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu prodaly samy Lesy ČR. 

Soutěžit se má o práce a dříví na roky 2011 až 2020. Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR, kterým patří zhruba polovina lesů v zemi, zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů.

Tagy: svoboda tendr lidovci

Zdroje: ČTK