Lidovci vylučují spolupráci s KSČM a s Úsvitem. Zato Babiš...

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Lidovci by byli ochotni podílet se na vládě, ale ne za každou cenu. Na závěrečné tiskové konferenci KDU-ČSL k předvolební kampani to řekl jejich předseda Pavel Bělobrádek. Vyloučil spolupráci s komunisty a s hnutím Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury, které označil za extremistické a populistické. Smířlivěji Bělobrádek mluvil o hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše.

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

"Za nějakého přímého populistu nebo extremistu bych ho neoznačil," uvedl Bělobrádek. Hnutí ANO podle něho převzalo část lidoveckého programu, názorové průniky tedy existují.

KDU-ČSL podle Bělobrádka vylučuje, že by byla ve vládě nebo jen podpořila vládu závislou na komunistických hlasech. Podobně se vyjádřil i směrem k Okamurovu Úsvitu, které je prý navíc hnutí na jedno použití. Podmínkou vládního angažmá lidovců by bylo i to, že by nebyli postaveni do "role otloukánka", dodal Bělobrádek.

Lidovečtí představitelé dnes před novináři zdůrazňovali, že voličům nabízejí změnu, ale ne k horšímu. Poukazovali na zakotvení strany a její hodnoty, která ale na druhou stranu nabízí novou generaci politiků. První místopředseda Marian Jurečka také podotkl, že na rozdíl od některých jiných nových hnutí nabízejících změnu nemá KDU-ČSL majitele, ale předsedu.

Generální sekretář KDU-ČSL Pavel Hořava uvedl, že náklady na stranickou předvolební kampaň se vejdou do 31 milionů korun. Financována je z úvěru, stranických peněz a ze sponzorských darů.

Tagy: KDU-ČSL Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK