Lidovci souhlasí s nabídkou, koalice může vzniknout

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Celostátní výbor KDU-ČSL souhlasí s nabídkou na rozdělení míst ve vznikající vládě. Podle ní by lidovci měli ministra zemědělství, kultury a jednoho bez portfeje. Televizi Prima to řekl místopředseda strany Marian Jurečka. Rozhodnutí ale podle něj nebylo jednomyslné, několik členů vedení strany bylo proti. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že strana by chtěla, aby jejich ministr bez portfeje měl na starosti vědu, výzkum a inovace. Budoucí koaliční partneři rozhodnutí lidové strany uvítali, nyní se již podle nich může jednat o konkrétním obsazení vlády. 

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek,zdroj: Profimedia.cz

"Celostátní výbor po dvouapůlhodinové intenzivní diskuzi přijal tu nabídku," řekl Jurečka České televizi. Sociální demokraté i hnutí ANO v pátek uvedli, že tato nabídka na posty ve vládě pro KDU-ČSL by měla být třetí a poslední. Její odmítnutí by tak mohlo znamenat konec pokusů o sestavení trojkoalice. "My jsme to nevnímali jako ultimátum. Kdyby členové výboru chtěli odmítnout vstup do vlády, tak by to udělali bez ohledu na nějaké ultimátum," uvedl místopředseda lidovců. 

Jurečka také řekl, že jednání celostátního výboru bude nyní pokračovat hledáním konkrétních kandidátů na ministerské posty. 

Šéf ČSSD a zřejmě budoucí premiér koaliční vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá dnešní rozhodnutí lidovců za realistické a konstruktivní. "Na základě úspěšného vyjednávání tak po třech dnech padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat," řekl Sobotka

Po dnešku je podle něj zcela zřejmé, že nová koaliční vláda má v Poslanecké sněmovně jasnou většinu 111 hlasů. Nic tak prý nebrání přípravě definitivního podpisu koaliční smlouvy a následným ústavním krokům prezidenta republiky. "Jsem rád, že se podařilo udržet lidovce na palubě, máme společně s nimi a s ANO připravený dobrý vládní program, který může nejlépe a nejrychleji prosadit vláda s výraznou stabilní parlamentní většinou," uvedl šéf ČSSD. 

"Je dobré, že se KDU-ČSL zachovala státotvorně a mužeme začít jednat o sestavení vlády," komentoval rozhodnutí lidovců šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. 

Tagy: KDU-ČSL

Zdroje: ČTK