Lidovci na sjezdu zkritizovali ministra dopravy i Rusko

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 5. 2015 15:18) - Aktuality autor: pal

Lidovci na svém zlínském sjezdu kritizovali ministra dopravy Daniela Ťoka za to, že podle nich porušuje koaliční smlouvu. Celý resort je kvůli tomu ve špatném stavu. Ministr ale jakoukoli kritiku odmítá a naopak tvrdí, že se mu na ministerstvu začalo dařit. Lidovci také podpořili místopředsedu strany a ministra zemědělství Mariána Jurečku v otázce biopaliv. Kromě domácích témat se delegáti sjezdu věnovali i zahraničí. Lidovci ostře odsoudili ruskou agresi na Ukrajině, která podle nich ohrožuje stabilitu celého regionu. V neposlední řadě se členové KDU-ČSL také věnovali problému nelegální migrace. 

Závěr lidoveckého sjezdu ve Zlíně

Závěr lidoveckého sjezdu ve Zlíně,zdroj: Facebook

Delegáti přijali ostré odsouzení ministerstva dopravy, která vede hnutí ANO. Podle lidovecké dopravní komise neplní koaliční smlouvu a vedení strany by o tom mělo jednat s koaličními partnery. "KDU-ČSL je znepokojena situací v resortu dopravy, především v souvislosti s neplněním koaliční smlouvy," stojí v navrženém usnesení.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ale kritiku na svém twitterovém účtu odmítl. "Kritika na dopravu na sjezdu KDU-ČSL přichází v době, kdy se nám začíná dařit. Motivuje nás to k tomu, abychom přidali a dařilo se ještě víc," napsal Ťok.

Lidovci podpořili snahu ministra zemědělství Mariána Jurečky prosadit podporu ve využití biopaliv. Přijali usnesení, které Jurečka předložil společně s místopředsedkyní Zuzanou Roithovou. "V minulosti, když se zavedla podpora biopaliv I. generace, vláda a jednotlivé resorty nedělaly nic pro to, abychom uvedli v činnosti biopaliva 2. a 3. generace," vysvětlil Jurečka smysl přijatého usnesení. V tom stojí, že vedení strany by mělo na vládní úrovni zahájit jednání o podpoře této komodity, aby se snížila závislost České republiky na dovozu ropy.

"KDU-ČSL plně podporuje zachování územní celistvosti Ukrajiny, odsuzuje ruskou agresi a zásadně odmítá přepisování hranic vojenskou silou," stojí v usnesení sjezdu. Dále v něm stojí, že lidovci jsou pro zachování a v případě potřeby i pro zpřísnění sankcí do doby, než Rusko ustoupí od své agresivní politiky.

V rámci zahraniční politiky se sjezd zabýval také nelegální migrací, která podle příslušné lidovecké komise představuje v současnosti jeden z největších problémů Evropy. "Podporujeme hledání společného řešení v rámci EU, avšak trváme na tom, že rozhodnutí o počtu migrantů musí nadále zůstat v kompetenci členských států," shodli se delegáti.

Tagy: Rusko Česko ministerstvo dopravy domácí KDU-ČSL

Zdroje: ČTK