Lidé ve Vansdorfu na Děčínsku už do ulic nevyláká ani Čunek

- Aktuality autor: red

Obyvatele Varnsdorfu na Děčínsku demonstrovat do ulic nevylákal už ani senátor Jiří Čunek proslavený tvrdým zásahem proti Romům jako starosta Vsetína. Na dnešní demonstraci svolané Lukášem Kohoutem se sešlo asi 40 lidí. Vloni pod jeho vedením chodily městem několik víkendů po sobě stovky protestujících.

Místní sice jsou se situací ve místě stále nespokojení, nechtějí se ale už nechat vést Kohoutem. "Kdyby aspoň pořád neměnil názory, tak možná," nechal se slyšet muž stojící pod stromy dál od shromážděných lidí. Asi dvě desítky lidí si stěžovaly Čunkovi na situaci ve městě. "Pojďte nám dělat starostu," zaznívalo od nich.

Pro malou účast se demonstranti ani nevydali na avizovaný pochod k domu místostarosty Josefa Poláčka (ODS) a panelovým domům v Kovářské ulici obývaných Romy. Naposledy se ve Varnsdorfu demonstrovalo v březnu letošního roku. Tehdy se tam sešlo 140 lidí, protestovali proti vzniku nových ghett v Kovářské a Pražské ulici.

Ve městech Šluknovského výběžku začaly demonstrace v srpnu loňského roku. Skupina Romů se tehdy v Rumburku poprala s několika etnickými Čechy. Na podporu napadených se sešlo několik stovek lidí. Protesty se posléze přesunuly do Varnsdorfu, kde se jejich pořádání ujal právě Kohout, který se dříve vydával za asistenta poslance Jana Kavana a létal za státní peníze po světě.

Při největším pochodovalo ulicemi Varnsdorfu 10. září loňského roku téměř tisíc lidí, od romských ubytoven je tehdy oddělovaly policejní kordony. Zasahovali i policisté na koních a vodní dělo. Protestů se tehdy účastnili kromě místních i sympatizanti extremistických hnutí. Několik z nich bylo mezi shromážděnými i dnes, v davu se objevila vlajka Dělnické strany sociální spravedlnosti. Policie shromáždění sledovala ze zaparkovaného auta, zasahovat nemusela.

Zdroje: ČTK