Lidé si připomínají výročí ´sametu´, Klaus se dočkal pískotu

- Aktuality autor: red

Lidé si v úterý připomínají 20 let od pádu komunistického režimu v bývalém Československu. Rozporuplné reakce vyvolal prezident Václav Klaus, když kladl věnce u památníku studentské demonstrace na Národní třídě.

Bývalá hlava státu Václav Havel a další politici vystoupili na konferenci ke konci totality v Senátu. V chrámu svatého Víta se konala mše k listopadovým událostem. 

Na Václava Klause na Národní třídě desítky lidí pískaly, další naopak oslavně skandovali jeho jméno. Zůstalo u slovních přestřelek. Hvízdání Klausových odpůrců bylo podle svědků ohlušující. Někteří vykřikovali, že prezident znesvěcuje památník a nemá u něj co dělat. Objevil se i transparent s nápisem "Venouše do koše". Prezidentovi stoupenci naopak hlasitě skandovali "Ať žije Klaus". 

K fyzickému incidentu mezi jeho odpůrci a příznivci nedošlo, jejich slovní střety ale musel řešit policejní antikonfliktní tým. Městští strážníci pak museli Klausovi při odchodu uvolňovat cestu. 

"To, co se teď tady odehrává, je přirozená věc demokracie," komentoval událost Klaus. Je podle něj vítězstvím, že lidé mohou křičet na prezidenta a nikdo nezasahuje obušky. 

Hlavní postava takzvané sametové revoluce, exprezident Václav Havel vystoupil na konferenci k pádu komunismu v Senátu. Vyzdvihl úsilí osobností, které za socialismu usilovaly o svobodu a v současnosti již nežijí. Havel přečetl jména více než 150 obětí. Premiér Jan Fischer zase varoval před dysfunkcemi demokracie. 

"Jestliže ovoce našeho stromu svobody a demokracie někdy lidem chutná poněkud trpce, asi něco v nepořádku je. Růst násilí, sobectví, xenofobie, rasismu a na druhé straně opětné uzavírání se do sebe, odklon od zájmu o věci veřejné, mají svůj původ v dysfunkcích demokracie," uvedl Fischer. 

O neukotvenosti demokracie v Česku a mladých lidech jako šanci pro zemi hovořil na Národní třídě předseda ODS Mirek Topolánek. "Víc než kdykoli předtím za těch 20 let cítíme, že země je ještě nezralá, že demokracie tady zdaleka není tak ukotvená, jak bychom si přáli," prohlásil Topolánek. Řekl, že 17. listopad vnímá spíš jako výročí, které má připomenout, že "zdaleka ne všechno děláme dobře". 

Biskup Václav Malý při mši ve svatovítské katedrále řekl, že Havlovo heslo "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" zůstává stále platné. Heslo je podle Malého zesměšňováno, ale pro něho jako křesťana je nosné. Malý také hovořil o atomizaci společnosti; kdysi to byl cíl režimu, nyní se společnost rozděluje podle sociálního postavení lidí. Podle Malého vznikají ghetta, která vůbec nejeví zájem o druhé. 

Výročí uzavření českých vysokých škol nacisty po pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939 a studentského pochodu, který odstartoval sametovou revoluci 17. listopadu 1989, jsou propojena, řekl v projevu u Hlávkovy koleje prezident Václav Klaus. Varoval, že se stále rodí nové zhoubné ideologie, které mají stejné základní charakteristiky, jako měly nacismus a komunismus. 

Už ráno si politici a několik desítek lidí u Hlávkovy koleje připomněli události před 70 lety, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy a zatkli stovky studentů. Klaus v projevu řekl, že jako hlavní poučení ze 17. listopadu 1939 si odnáší vědomí, že se neustále mohou rodit nebezpečné ideologie. Mohou prý být méně přímočaře agresivní než nacismus nebo komunismus, spojuje je s nimi ale víra v jedinou spásnou myšlenku a snaha prosadit tuto myšlenku za každou cenu. 

Vzpomínkové akce budou pokračovat. V Praze se uskuteční průvod po stopách studentského pochodu před 20 lety, proti kterému ostře zasáhla policie. Na Národní třídě se ale možná sejdou i pravicoví extremisté. Výročí začátku sametové revoluce slaví lidé i v dalších městech.

Tagy: výročí revoluce

Zdroje: ČTK