Lidé se rozloučili se světoznámým chemikem Holým, zúčastnil se i Nečas

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Přibližně tři stovky lidí se dnes přišly do Velké síně strašnického krematoria rozloučit se světoznámým chemikem, objevitelem nových antivirotik Antonínem Holým. Odborník, kterého jeho kolegové považují za ikonu české vědy, zemřel po těžké nemoci v pondělí 16. července ve věku 75 let.

Květinami a smuteční řečí uctili Holého památku předseda Akademie věd Jiří Drahoš a Zdeněk Havlas, bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, kde Holý více než půl století pracoval. Květiny před rakev položil i předseda vlády Petr Nečas.

"Ve svém životě jsem potkal jen málo chytrých, v případě pana profesora Holého se dá říct geniálních, ale zároveň nenápadných lidí jako on. Za jeho nenápadností se ale skrývala cílevědomost a obětavost. Zajímala ho hlavně práce, a to i navzdory přibývajícím zdravotním problémům," připomněl dnes před téměř zaplněnou obřadní síní život a práci zesnulého Drahoš.

Jeho léky léči miliony lidí na světě

Holý se svým týmem objevil řadu preparátů, které jsou součástí účinných léků proti AIDS, viru pravých neštovic, pásového oparu, virového zánětu oční sliznice a proti virové hepatitidě typu B. "Jím objevené léky pomáhají léčit miliony lidí na celém světě. Léky pana profesora Holého dostává dnes 95 procent nevyléčených pacientů AIDS na celém světě," uvedl v krátké řeči Havlas. Stuha s nápisem "Děkujeme Vám, pane profesore" ležela i na věnci od České společnosti AIDS pomoc.

Důstojný obřad v krematoriu doprovodilo několik skladeb, mezi nimi například úryvek z Händelova oratoria Mesiáš. Věnce, které obklopovaly rakev, přinesli Holého spolupracovníci, kolegové i žáci, stejně tak zástupci pražské Univerzity Karlovy a olomoucké Univerzity Palackého, kde se Holý v roce 2004 habilitoval. Smuteční věnec věnoval i prezident republiky Václav Klaus a některá ministerstva.

Má mnoho následovníků

Premiér Nečas po skončení obřadu novinářům řekl, že považuje profesora Holého za vynikajícího vědce světové pověsti. "Byl to ale i vynikající pedagog, který vytvořil celé pracoviště. To bude dál pracovat na jeho výsledcích. Je tu mnoho jeho následovníků, velmi kvalitních vědců," uvedl Nečas.

Holý je autorem či spoluautorem stovek publikací a kolem šedesáti patentů. Je nositelem řady ocenění včetně Descartovy ceny Evropské unie (2001) nebo Medaile Za zásluhy (2002). Nejvyšší ocenění, Nobelova cena, ho ale minulo. "Všichni to cítíme jako křivdu," řekl dnes dojatý Havlas.

Tagy: úmrtí pohřeb léky zdravotnictví chemie

Zdroje: ČTK