Libyjští rebelové se stěhují do Tripolisu a sestavují novou armádu

- Aktuality autor: red

Noví představitelé Libye oznámili, že se v příštím týdnu přesunou z dosavadní povstalecké bašty Benghází do Tripolisu. Hodlají vybudovat novou národní armádu, a to i přesto, že svržený vůdce Muammar Kaddáfí zůstává na útěku a jeho síly nadále brání několik měst.

Jak informovala agentura AFP, povstalce, kteří pomáhali v bojích o Tripolis, vyzvala Přechodná národní rada k návratu domů, neboť metropole je podle nich schopná se ubránit.

Ode dneška se podle povstalecké vlády budou vracet do práce policisté a bezpečnostní síly a spolu s tripolskými povstalci budou schopni město chránit, soudí povstalecké vedení.

Ministr pro vojenské záležitosti Přechodné povstalecké vlády (NTC) Umar Harírí uvedl, že libyjská armáda je nyní rekonstruována a bude tvořit hlavní záruku bezpečnosti země.

Jsme schopni naši zemi zrekonstruovat

"Začali jsme s vytvářením nové národní armády, která bude chránit demokracii, instituce a nevinné civilisty," prohlásil. Libye chce světu ukázat, že je schopná rekonstruovat vlastní zemi.

V sobotu do Tripolisu přijel Ian Martin, zvláštní velvyslanec generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby zjistil potřeby NTC a OSN mohla pomoci radě zajistit v zemi stabilitu a bezpečnost, informovala agentura AFP.

Povstalci dnes informovali o postupu konvoje asi 200 vozidel s těžkou výzbrojí z přístavní Misuráty směrem na vnitrozemské město Baní Valíd, kde by se mohl skrývat Kaddáfí a jeho synové. Na frontě u přímořského Syrty, která je jednou z posledních bašt Kaddáfího sil, dnes povstalci nepostupují. Zdůvodňují to tím, že za hlavní cíl nyní považují Baní Valíd.

Zdroje: ČTK