Libyjští povstalci zahájili ofenzivu

- Aktuality autor: red

Libyjští povstalci dnes v horách na západě země zahájili novou ofenzivu proti jednotkám vůdce Muammara Kaddáfího, když zaútočili na město Ghizáia u tuniské hranice.

Strategicky významná lokalita Ghizáia je od začátku konfliktu před pěti měsíci v rukou vlády a její jednotky odtud útočí na rebely. Podle agentury Reuters se zdá, že obě strany se chystají bojovat i během islámského postního měsíce ramadánu.

Povstání proti Kaddáfího vládě trvající skoro 42 let začalo koncem února. Konflikt ale uvízl na mrtvém bodě, i když frontové linie se mění. Povstalci ovládají velké území na východě Libye a mimo jiné i většinu západolibyjského pohoří. Na západě země u hranic s Tuniskem dnes chtěli vytlačit Kaddáfího síly z oblasti kolem silnice, která má velký význam pro zásobování.

Rebelové kontrolují 3 města

Povstalecké zdroje uvedly, že rebelové převzali kontrolu nad celkem třemi malými městy poblíž hranic s Tuniskem včetně Ghizái. Při údajně největším posunu v posledních týdnech zahynuli čtyři povstalci a zranění utrpěli další nejméně dva. Rebelům se rovněž podařilo zadržet 18 provládních vojáků a jejich zbraně s municí.

Libyjská vláda odsoudila středeční rozhodnutí Británie vypovědět veškerý zbývající personál velvyslanectví libyjského režimu v Londýně a označila ho za nezodpovědné a nelegální. Povstalecká Přechodná národní rada (NTC) dnes zároveň oznámila jmenování čtyřiasedmdesátiletého spisovatele Mahmúda Nakua svým "velvyslancem" v Londýně. Spojené státy uvedly, že žádost NTC o otevření její ambasády ve Washingtonu ještě zkoumají.

V Paříži nastoupil do úřadu velvyslanec povstalců

Nástup do úřadu zároveň oznámil "velvyslanec" povstalců v Paříži. Třiašedesátilterý Mansúr Sajf Nasr dnes předal své pověřovací listiny ministerstvu zahraničí.

Snahu odblokovat ve prospěch povstalců stojících proti Kaddáfímu zmrazená libyjská konta oznámilo podle agentury Reuters Rakousko. Nicméně prý od NTC potřebuje právní podklady, které by dokazovaly, že povstalecká centrální banka je právně platnou institucí. Podle informací Reuters se jedná se o sumu ve výši 1,2 miliard eur (29 miliard korun). Peníze před zmrazením patřily Libyjské centrální bance a nyní se nacházejí v právním vakuu u rakouských komerčních bank.

Tagy: povstalci kaddafi Libye

Zdroje: ČTK