Libyjští povstalci vrací úder, znovu se zmocnili města Adžedábíja

- Aktuality autor: red

Libyjští povstalci se dnes znovu zmocnili města Adžedábíja na východě země a dostali se i do 70 kilometrů vzdálené Brigy. Po týdnu vzdušných útoků mezinárodní koalice na vojenské cíle spojené s režimem Muammara Kaddáfího jde podle zpravodajského serveru BBC o průlom.

Vládní jednotky dnes několikrát bombardovaly Misurátu ovládanou povstalci. Po večerním náletu ostřelování ustalo.  Stažení libyjských vládních jednotek z Adžedábíje novinářům potvrdil náměstek libyjského ministra zahraničí.

Vanou větry změn

Podle povstalců Kaddáfího oddíly ustoupily jihozápadním směrem.  Mluvčí rebelů v jejich baště Benghází mezitím podle agentury AP informoval, že protivládní síly již dorazily i k předměstí Brigy, která je od Adžedábíji vzdálená 70 kilometrů.

"Začaly vanout větry změn," poeticky popsal mluvčí obrat v občanské válce. Podle agentury AFP, která citovala jiné povstalce, jsou protivládní ozbrojenci dokonce již v centru Brigy.

Povstalci ráno tancovali na ohořelých tancích, stříleli do vzduchu a troubili klaksony. "Bez letadel bychom to nedokázali," řekl podle agentury AP osmatřicetiletý Ahmad. Dobytí Adžedábíje podle Reuters pro povstalce představuje morální vzpruhu.

Zahraniční koalice dnes bombardovala i vojenské cíle na východním předměstí Tripolisu. Ve této části byly v noci podle libyjské televize slyšet nejméně tři silné exploze.

Zdroje: ČTK