Libyjská armáda chce zpátky dezertéry, nabídla jim amnestii

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libye nabídla amnestii armádním dezertérům, pokud odevzdají zbraně. Oznámila to v pondělí libyjská státní televize. Mnoho vojáků přešlo na stranu povstalců a teď bojují proti armádě.

Jednotky vůdce Muammara Kaddáfího postupují k východolibyjskému Benghází, které je baštou opozice. V cestě jim ještě stojí město Adžedábíja, na něž dopoledne zahájilo útok letectvo. 

"Letadlo nad městem přeletělo čtyřikrát a čtyřikrát zaútočilo," sdělil agentuře Reuters jeden z povstalců. Adžedábíja leží zhruba 160 kilometrů jižně od Benghází. 

K povstalcům přeběhlo mnoho vojáků a někteří z nich vedou povstalecké oddíly. Armáda nabídla amnestii těm dezertérům, kteří odevzdají zbraně a vyjádří politování nad svým činem. 

Bezletová zóna nebo vyzbrojení povstalců?

Západ se radí o možnosti chránit Libyjce bezletovou zónou, ale diplomaté se na tom nedokážou shodnout. Británie by nebyla ani proti vyzbrojení povstalců a chce, aby se začalo jednat i o této možnosti. 

Odpůrci Kaddáfího bojují od února a přiznávají, že mají dostatek dobrovolníků, ale že jich chybějí zbraně schopné konkurovat mašinérii, již má k dispozici Kaddáfí. Ten se musel zpočátku stáhnout jen do Tripolisu, ale postupně osvobozuje dobytá města na východě a zmocnil se rovněž klíčových ropných terminálů.

Západ se bojí, že vojenská intervence by mohla vést k rozpolcení Libye a vyvolat dlouhodobý občanský konflikt.

Tagy: armáda valka kaddafi Libye amnestie

Zdroje: ČTK