Libye: USA s nálety končí, Britové plánují půlroční akci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americké letectvo se bude podílet na náletech na pozice jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího pouze do pondělního večera. V neděli o tom podle agentury AP rozhodl Pentagon. Britové naopak plánují ještě dlouhou operaci.

Britské letectvo (Royal Air Force) podle jeho hlavního maršála Stephena Daltona počítá s tím, že bude nad Libyí operovat nejméně dalšího půl roku. K tomu však britská armáda potřebuje víc peněz, naznačil Dalton. 

Spojené státy vyhověly prosbě Severoatlantické aliance, která žádala o delší zapojení Američanů do vzdušných operací nad Libyí. Původně měly USA svou účast ukončit v sobotu. 

"Mezera v kapacitách" nevznikne

"Podle vyjádření NATO bylo prodloužení americké přítomnosti třeba kvůli "špatnému počasí v posledních dnech". Mluvčí aliance Oana Lungescuová to dále neupřesnila. "Je to krátkodobé rozšíření (amerického zapojení do operace), které skončí v pondělí (dnes)," uvedla pouze. Písečné bouře komplikovaly v poslední době zásahy letadel proti vládním jednotkám.

Oficiální zdroj z NATO, jenž si přál zůstat v anonymitě, podle agentury AP potvrdil, že USA ještě během dneška stáhnou své letouny z operací nad frontovými liniemi a omezí se na podpůrnou roli. "Mezera v kapacitách nevznikne," ujistil zdroj. ¨

Náčelník britského Královského letectva Stephen Dalton v rozhovoru pro deník Guardian vyslovil odhad, že britské operace v Libyi potrvají nejméně šest měsíců. Řekl to v souvislosti s údajnou potřebou navýšit rozpočet letectva. Jinak prý bude obtížné udržet potřebnou úroveň kapacit. 

V USA kolem libyjské operace stále nejasno

Britské letectvo přitom minulý měsíc oznámilo plán propuštění 2700 vojáků. Podle Daltona jsou už stávající mise v Afghánistánu a Libyi podfinancované. 

Američané původně počítali s tím, že v sobotu stáhnou z operace nad Libyí svá bojová letadla a tuto část mise přenechají ostatním členům mezinárodní koalice. USA se měly omezit na podporu v podobě tankovacích a monitorovacích letů. 

Ve Spojených státech je zapojení země do bombardování přijímáno rozporně. Kritici se obávají, že by země mohla uvíznout po Afghánistánu a Iráku ve třetím vleklém konfliktu. Někteří republikánští zákonodárci také tvrdí, že prezident Barack Obama jasně neuvedl, jakého cíle by měla operace v Libyi dosáhnout.

Tagy: USA podpora Libye letectvo

Zdroje: ČTK