Libye: Rusko varuje před vměšováním, Francie uznala povstalce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek varoval světové mocnosti před vměšováním do záležitostí násilím zmítané Libye a dalších afrických zemí. Toto zasahování označil za nepřijatelné.

Prezident Dmitrij Medveděv zároveň podepsal výnos, jímž se zakazují ruské dodávky zbraní do Libye. Vzápětí Francie povstalce uznala za "představitele libyjského lidu". 

Lavrov řekl, že v Chartě OSN a v dalších mezinárodních dohodách je jasně stanoveno, že každá země má právo rozhodnout o své vlastní budoucnosti. "Zasahování do vnitřních záležitostí, zvláště vojenské zasahování, je nepřijatelné," řekl šéf ruské diplomacie. 

Rusko vyčkává. "Inciativy bude studovat"

Podle jeho slov jsou také předčasné diskuse o jakýchkoli návrzích na vytvoření bezletové zóny nad severoafrickou zemí a Radě bezpečnosti OSN, v níž má Rusko právo veta, zatím ještě nebyly předloženy. Rusko bude jakékoli takové iniciativy podrobně studovat, řekl Lavrov. 

Rusko podle něj počítá s tím, že o situaci v Libyi brzy dostane zprávu od OSN. "Doslova v těchto dnech generální tajemník OSN jmenoval svého zvláštního představitele pro Libyi. Doufáme, že v nejbližší době... pojede do oblasti a seznámí se tam s humanitární situací. Budeme čekat na jeho zprávu, abychom si udělali jasnější obrázek o tom, co se v zemi děje, jaká je situace kolem uprchlíků, kteří zamířili do sousedních zemí, a jak to tam celkově vypadá," prohlásil Lavrov. 

Kreml také oznámil, že podle výnosu prezidenta Medveděva Rusko zakázalo veškerý vývoz zbraní do Libye. V podstatě jde ale o formální krok, který souvisí s nedávnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Tu Rusko jako její stálý člen s právem veta podpořilo. V oznámení Kremlu se také uvádí, že prezidentský výnos vstoupil v platnost 26. února, kdy RB OSN rezoluci o zákazu vývozu zbraní do Libye schválila. 

Francie pošle velvyslance do Benghází

Bez ohledu na ruské varování před vměšováním do záležitostí Libye ze zahraničí Francie oznámila, že uznává povstaleckou libyjskou Národní radu za legitimního představitele libyjského lidu. 

Úřad francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho oznámil, že Francie vyšle do libyjského Benghází svého velvyslance a v Paříži přijme libyjského představitele. Podle agentury Reuters se tak stalo po schůzce Sarkozyho s představiteli libyjské Národní rady v Paříži.

Tagy: Rusko zásah Libye

Zdroje: ČTK