Liberijský občan přenesl ebolu do Nigérie. Nakazilo se už sedm lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

Ebola se rozšířila do Nigérie. Nemoc do země zavlekl před dvěma týdny liberijský občan Patrick Sawyer, který zkolaboval na letišti v nigerijském Lagosu po příletu z Monrovie. Sawyer a zdravotní sestra, která o něj pečovala, nemoci podlehli. Nigerijské úřady dnes potvrdily sedm případů nakažení tímto virem. Nemoc se tak rozšířila už do čtvrté západoafrické země po Guineji, Sieře Leone a Libérii. 

Boj s ebolou

Boj s ebolou,zdroj: Profimedia.cz

Všichni nigerijští pacienti pravděpodobně nakazili kontaktem s Patrickem Sawyerem, mužem který měl liberijské a americké občanství. Zákeřné nemoci podlehl koncem července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu. Ministr zdravotnictví dnes oznámil, že na ebolu zemřela zdravotní sestra, která o Sawyera pečovala. 

Sawyer pracoval jako poradce ministerstva financí a když 20. července dorazil z Monrovie do dvanáctimilionového Lagosu, na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel. Nigerijská vláda následně vyhledala všechny osoby, které s ním přišly do kontaktu, a umístila je do nemocnice na pozorování. Jedním z nakažených je i lékař, který Sawyera ošetřoval. 

Jako první z opatření proti možnému šíření viru ebola spustila nigerijská vláda osvětovou kampaň mezi obyvatelstvem. Vyslala prý už také zdravotnický personál na důležité hraniční přechody. Už o víkendu úřady sdělily, že uzavření hranic se sousedními zeměmi zatím neplánuje. 

Španělé se rozhodli pro riskantní trasport nakaženého občana

Španělsko dnes oznámilo, že po vzoru USA převeze do vlasti svého občana nakaženého ebolou, pětasedmdesátiletého duchovního Miguela Pajarese. Podle listu El País vyrazí speciální stroj španělského letectva do západní Afriky z Madridu již dnes. Na rozdíl od americké veřejnosti, která proti převozu nakažených spoluobčanů do USA protestovala, podepsaly internetovou petici za urychlený převoz Pajarese do země desítky tisíc Španělů. 

Oba američtí zdravotníci, kteří se nakazili ebolou v Libérii, jsou již na speciální jednotce intenzivní péče v Atlantě. Podle příbuzných lékaře Kenta Brantlyho a zdravotnice a misionářky Nancy Writebolové jsou oba sice slabí, ale jejich zdravotní stav se pomalu zlepšuje. Podle stanice CNN dostali oba již v Africe experimentální sérum známé jako ZMapp, které však bylo zatím testováno pouze na primátech. Zda lze jejich zlepšující se zdravotní stav připsat právě podanému léku, se prý nedá s určitostí zjistit. 

Epidemie viru ebola si v západní Africe podle pondělní zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala již 887 obětí. Počet registrovaných pacientů se prý zvýšil na 1440. 

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu zatím žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Současná epidemie vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se i do Sierry Leone a Libérie. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela. 

Tagy: Afrika virus Nigérie epidemie letecká doprava ebola Lagos

Zdroje: ČTK