Liberecká TOP 09 se ještě snaží zachránit kandidaturu do voleb

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vedení TOP 09 v Liberci se snaží najít cestu, jak zvrátit odvolání tří volebních kandidátů v krajském městě, kterým v úterý ráno vyvrcholily vnitřní spory v městské organizaci. Pokud se to nepodaří, strana z voleb odstoupí.

Ve středu to řekl předseda organizace a odvolaný lídr strany Luděk Nečesaný. Pokud se to nepodaří, souhlasí s tím, aby TOP 09 v Liberci organizaci zrušila a z voleb odstoupila, jak to navrhl první místopředseda Miroslav Kalousek

Odvolání kandidátů předložil zmocněnec, kterého strana v pondělí odvolala, informaci o tom ale TOP 09 nedoručila magistrátu včas, a tak je odvolání kandidátů legální. Kromě Nečesaného je mezi kontroverzně odvolanými kandidáty TOP 09 také živnostník Petr Burián, který byl čtyřkou kandidátky, a válečný veterán František Gábor, který kandidoval na pátém místě.

Nečesaný: Velké šance nápravě situace nedávám

"Snažíme se najít možnosti v občanskoprávní rovině a odvolání kandidátů zvrátit," řekl Nečesaný. Připustil ale, že velké šance nevidí.

To ostatně naznačila i vedoucí oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová, která už od úterý s libereckým magistrátem celý problém konzultuje. "Nemohu ale vyloučit, že soud může mít jiný názor," řekla Kroupová.

Zároveň ale upozornila, že TOP 09 nemůže tři týdny před volbami svou kandidátku z voleb stáhnout. "Náš volební zákon nedovoluje, aby již zaregistrovaná strana z voleb odstoupila," vysvětlila Kroupová. Kandidáti ale podle ní mají možnost se kandidatury vzdát nebo je může zmocněnec odvolat. Informace o tom pak bude viset v každé volební místnosti a hlasy pro stranu se nebudou počítat. 

Liberecká TOP 09 si zvolila nové vedení

Tak tomu bylo i při letošních volbách do Poslanecké sněmovny, kdy zůstala prázdná kandidátka Národní prosperity. Jediný kandidát strany v kraji i v Česku Zbyněk Štěpán totiž počátkem května odstoupil, když zjistil, že kandidátku nemůže z voleb stáhnout. Přestože informace ve volebních místnostech visela a informovala o tom i média, svůj hlas mu dalo 186 voličů. Jejich hlasy tak přišly vniveč. 

Liberecká TOP 09 zvolila v pondělí na řádném místním sněmu nové vedení městské organizace v Liberci. Novým předsedou byl zvolen Nečesaný, který byl lídrem kandidátky. "Nové vedení bylo zvoleno téměř 80 procenty všech přítomných účastníků sněmu," řekl.

Sněm zároveň rozhodl o odvolání volebního zmocněnce Karla Forejta, který byl členem starého vedení organizace. Ten bez ohledu na to nechal hned následující ráno tři kandidáty vyškrtnout i přesto, že sněm jednomyslně kandidátku do komunálních voleb potvrdil. Podle Nečesaného Forejt zneužil velkou moc a odpovědnost, kterou volebnímu zmocněnci dává volební zákon. 

Za spory jsou prý tlaky na povolební spolupráci s ODS

Podle odvolaného vedení v čele bývalou předsedkyní Dagmar Janusovou, která je dvojkou kandidátky, byly příčinou vnitřních sporů v organizaci tlaky na spolupráci s ODS v povolebním uspořádání, jež by vedly k diskreditaci strany.

"Akt pana Forejta bereme jako poslední možnost, jak zamezit těmto nepravostem. Jsme poslední, kdo by chtěli Topku poškodit. Jsme přesvědčeni, že toto jediné bylo straně TOP 09 i voličům v Liberci ku prospěchu. V činu pana Forejta vidíme veliký kus osobního hrdinství, vzhledem k tomu, že tento akt zasáhl zásadní měrou do jeho osobního života i bezpečí," uvádí se v prohlášení odvolaného vedení. 

Nadcházejících komunálních voleb v Liberci se má včetně TOP 09 zúčastnit 13 politických subjektů, o tři více než v roce 2006. Pouze čtyři strany se zúčastnily voleb před čtyřmi lety. Situaci v TOP 09 nechtějí ostatní příliš komentovat. "Je to škoda, mohlo by to být sice vnímáno, jako že nám ubyl konkurent, ale především přicházíme o možného partnera v povolebním uspořádání," řekl Jiří Šolc, lídr kandidátky Liberec občanům, kterou podporují Starostové pro Liberecký kraj.

Tagy: Liberec kandidátka odstoupeni

Zdroje: ČTK