Libanon si u OSN stěžuje na údajnou špionáž Izraele

- Aktuality autor: red

Libanon předložil Radě bezpečnosti OSN stížnost na Izrael, který podle Bejrútu umístil na libanonském území nejméně dvě špionážní komunikační zařízení. Oznámilo to dnes libanonské ministerstvo zahraničí

Libanonská armáda v minulých dnech odhalila na severovýchodě a východě Bejrútu špionážní systémy pro příjem a vysílání zpráv a pro spojení mezi izraelskými špiony na libanonském území a izraelským stanovištěm u společné hranice, uvedlo ministerstvo.

Porušení libanonské svrchovanosti

Jedná se podle Bejrútu o zjevné porušení libanonské svrchovanosti, mezinárodních zákonů a rezoluce 1701 RB OSN, která v roce 2006 ukončila ozbrojený konflikt mezi židovským státem a libanonským radikálním hnutím Hizballáh, který je členem současné koaliční vlády v Libanonu.

Poté co bojovníci Hizballáhu unesli 12. července 2006 u hranice dva izraelské vojáky, zahájil Izrael bombardování libanonské civilní infrastruktury. Válka, která trvala zhruba měsíc, vyhnala z domovů přes 900.000 lidí, při izraelských útocích v Libanonu bylo zabito téměř 1200 osob, většinou civilistů, a způsobené škody dosáhly miliard dolarů. Izrael ztratil asi 157 lidí, většinou vojáků na libanonském území.

Tagy: OSN Izrael špionáž Libanon

Zdroje: ČTK