Lež jako věž! Sobotku jsem pozval s manželkou i dětmi, tvrdí Zeman

- Aktuality autor: roj

Dohady mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem se vyhrocují. Zeman označil premiérovo středeční tvrzení, že byl na novoroční oběd pozvaný bez manželky, za "lež jako věž". Sobotka si sice trvá na svém, z jeho pohledu dodatečné pozvání své manželky ale vítá. 

Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman se zrovna v lásce nemají

Premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman se zrovna v lásce nemají,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zeman dnes Sobotkovo vyjádření na twitteru označil za "lež jako věž". "Na tradiční novoroční oběd se sejdeme s panem prezidentem 2. ledna. Hrad navrhl, aby to bylo bez manželek, tož ryze pracovní," napsal premiér den předtím na sociální síti.

Zeman uvedl, že na novoroční oběd pozval premiéra s jeho paní i jeho dvě děti, aby si mohly prohlédnout lánský zámek. Hrad podle prezidenta nevydal žádný pokyn nebo návrh, aby se novoroční setkání uskutečnilo bez partnerek.

"Buď si to vymyslel sekretariát ministerského předsedy, nechci pátrat po důvodech, které ho k tomu vedly, a chci pevně věřit, že si to ministerský předseda nevymyslel sám," prohlásil Zeman.

Úřad vlády se proti tvrzení prezidenta ohradil. To, aby se oběd uskutečnil bez doprovodu obou politiků, podle něj navrhl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt 10. prosince v telefonickém rozhovoru se šéfkou Sobotkova kabinetu Bělou Hejnou.

"Tento nestandardní požadavek KPR byl z jeho strany odůvodněn zejména velkým množstvím pracovní agendy k řešení mezi prezidentem a předsedou vlády ČR," uvedl úřad vlády.

Sobotka podle něj nabídku přijal a Hejná o tom informovala ve stejný den Forejta, který to vzal na vědomí. "Do této chvíle neproběhla mezi úřadem vlády ČR a Pražským hradem žádná oficiální komunikace, kde by byla oznámena změna formátu tak, jak jej původně navrhl pan Jindřich Forejt," konstatuje také úřad.

Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček na to sdělil, že "pan premiér se má řídit vyjádřením pana prezidenta", a ne vyjádřením státního úředníka. "Vůle pana prezidenta byla jasně vyjádřena a to je zásadní," uvedl Ovčáček.

Na doplňující dotaz, zda se oba politici o záležitosti bavili, mluvčí prezidenta poznamenal, že "tuto otázku krátce" prodiskutovali ve středu při setkání ústavních činitelů na Pražském hradě.

Spory o organizační aspekt novoročního oběda mohou dokreslovat napjaté vztahy obou politiků z poslední doby. Dá se očekávat, že právě při společném setkání v Lánech se jich oba politici, kteří se výrazně rozchází například v názoru na migraci, dotknou.

Kvůli postoji k uprchlíkům se nedávno ostře střetli v médiích. "Novoroční oběd bude jistě spojen i s hodnocením roku 2015 a pan premiér bude mít vynikající příležitost osvětlit, proč se rozhodl na základě přání svých poradců útočit na levicového prezidenta," sdělil už dříve Ovčáček.

Rozdíly v pohledu na migraci se naplno projevily po 17. listopadu, kdy Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Prezident se podle předsedy vlády zařadil tímto krokem mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize.

Účastí na akci prý legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.

Novoročních obědů se běžně účastní i manželky prezidenta a premiéra. V minulosti se ale několikrát stalo, že z osobních důvodů obědvala dvojice předních politiků bez partnerek. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) opakovaně na novoroční oběd s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dorazil bez manželky, s níž tehdy již nežil.

V roce 2013 pak dokonce premiér Petr Nečas (ODS) pozvání prezidenta na novoroční oběd vůbec nevyslyšel a absenci zdůvodnil rodinnými důvody.

Tagy: Česko domácí český prezident

Zdroje: ČTK