Levice si mne ruce radostí nad rozhodnutím Ústavního soudu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Opoziční sociální demokraté i komunisté vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který zrušil klíčové části vládní zdravotnické reformy. Podle ČSSD je nepřijatelné, aby se pacienti dělili na chudé a bohaté. Soudci právě na návrh sociálních demokratů zrušili nadstandardy ve zdravotnictví, zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Naproti tomu podle poslance Borise Šťastného (ODS) je rozhodnutí soudu pro zdravotnictví zdrcující zprávou. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

"Vítám dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, je to zasloužený krach dalšího nespravedlivého experimentu Nečasovy vlády. ČSSD od počátku kritizovala snahu pravicové koalice rozdělit ústavou garantovanou zdravotní péči na péči pro bohaté a ty ostatní, na základě tzv. nadstandardu," uvedl v tiskovém prohlášení šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka

Pozitivně reagovali také komunisté. "My jako KSČM samozřejmě vítáme toto rozhodnutí Ústavního soudu, protože jsme se už od samotného počátku při schvalování snažili upozorňovat na možný rozpor právě s Listinou základních práv a svobod ohledně bezplatnosti zdravotní péče, na kterou má každý občan právo," řekla stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Komunisté vítají i to, že soud rozhodl o neústavnosti navýšení poplatku a pokutách za jejich nevybírání. 

"Dobrou zprávou pro české pacienty je, že o jejich léčbě bude i nadále rozhodovat zdravotní stav, a nikoliv stav bankovního konta," uvedl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček, podle něhož i stokorunový poplatek představuje významnou peněžní zátěž pro sociálně slabší občany a zejména pro seniory. Zdravotní péče se pro ně stala kvůli jeho zvýšení pravicovou vládou neúnosně drahou a tím i nedostupnou, dodal Němeček. 

Podobně se vyjádřil také šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, který vyhlašování nálezu sledoval na místě. Rozhodnutí je podle něj vítězstvím lidí, zejména seniorů a rodičů od rodin, kteří mají mnohdy problém zaplatit zdravotní péči a nutnou spoluúčast. 

Předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS) řekl, že chce svolat mimořádné jednání výboru, kde se bude nově vzniklá situace řešit. Sejít by se podle něj mohl v týdnu od 15. července. Z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu je podle svých slov roztrpčen, ale respektuje ho. Podle něj to znamená, že české zdravotnictví musí nadále zůstat v podobě socialistického rovnostářství, kdy byla zrušena jakákoli možnost připlatit si za nadstandard nebo ho definovat. "Jsem přesvědčen, že pro české zdravotnictví a tuto zemi je to zpráva zdrcující, byť jako zákonodárce rozhodnutí soudu respektuji," dodal. 

Všechny zrušené části zdravotnické reformy jsou zakotveny v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Tyto paragrafy požadovalo odstranit ze zákona 51 poslanců ČSSD. 

Napadený zákon umožnil rozdělení péče na "základní" a "ekonomicky náročnější" - tedy standardy a nadstandardy. Pokud v konkrétně vymezených situacích existovaly dvě rovnocenné alternativy léčby, mohl si pacient vybrat mezi základní a nadstandardní.

Tagy: ČSSD KSČM Ústavní soud levice zdravotnická reforma nadstandard

Zdroje: ČTK