Letouny z Japonska nejsou plné, část zájemců o evakuaci nepřišla

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dva vojenské speciály přivezou ve čtvrtek z Japonska jen 106 cestujících včetně 11 dětí. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář sdělil, že zájem o odlet ze země postižené zemětřesením byl původně velký. Řada lidí ale nakonec cestu odřekla nebo na letiště nepřišla.

Nevyužito zůstalo 25 míst. Na palubách letadel jsou také cizinci, dva občané Slovenska, jeden člověk z Polska, jeden z Bulharska a jeden Korejec s vazbami na Česko.

Místo se dostalo i na necelou polovinu výpravy České filharmonie, všech jedenáct žen z výpravy a třicítku mužů. Odlétat budou speciály z tokijského mezinárodního letiště Narita ve 14:00 středoevropského času. V ČR by mohli být ve čtvrtek dopoledne. 

Ředitel filharmonie ČF David Mareček ráno řekl, že zbývající ze 106 členů filharmonie budou čekat, zda se speciály otočí. Zamluvené mají také letenky komerčním letem na neděli. O tom, jestli pojede nové letadlo, se rozhodne až po příletu speciálů podle poptávky. Uvedl to mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. 

V Kanazawě je bezpečno

Letouny letěly do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek. Kolik Česká republika zemi poničené zemětřesením a ničivou vlnou tsunami dá, zatím není rozhodnuto, řekl Kolář. 

V Kanazawě, kde zbytek filharmoniků nyní je, je situace bezpečná, nehrozí ozáření ze zemětřesením zničené atomové elektrárny. Otřesy, které trápí Japonsko od pátku, tam sice cítit jsou, ale jsou podle Marečka tak slabé, že nepůsobí problémy. 

Přednost mají ženy

"První zpráva byla taková, že přednost mají ženy, všeobecně. To byl klíč, podle kterého vybírala ambasáda. Všechny naše členky, které byly s námi na turné, je jich 11, tak odcestovaly na letiště. To bylo původně konečné číslo, pak jsme ještě dostali nabídku, že další volná kapacita letadla bude 30 lidí," popsal Mareček rozhodování, kdo poletí do vlasti dřív. Poznamenal také, že na sbalení měli vybraní hudebníci jen 20 minut, aby stihli do hlavního města dojet. 

Zbytek výpravy má zamluvené letenky na neděli. "Je to normální linka Lufthansy, která je připravená z Nagoje, už ne z Tokia, do Frankfurtu. To je jedna možnost řešení, pak samozřejmě nevíme, jestli se nebudou speciály ještě vracet, třeba jeden z nich s humanitární pomocí nebo jak to vlastně bude dál, čili to je taky vlastně možnost," uvedl. 

Filharmonie už v Japonsku hrát nebude

Orchestr už v Japonsku hrát nebude, poslední dva koncerty filharmonici zrušili, aby mohli kdykoli odletět. Pokud filharmonie připraví nějaký charitativní koncert, bude až v České republice, míní Mareček. 

V úterý odpoledne premiér Petr Nečas oznámil, že bude-li nutné přepravit větší počet lidí, než umožní kapacita obou vypravených letadel typu Airbus A319, vyšle Česká republika letadla do Japonska opět. 

Japonsko požádalo Evropskou unii o pomoc v úterý večer, ta se teprve koordinuje. Země žádá především finance, potřebuje ale i dodávky pitné vody, matrací, dek či kanystrů, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. Jak se Česko do pomoci zapojí, zatím není jasné. EU na základě žádosti Japonska oslovila členské státy, aby nabídly, co můžou poslat. Poté bude EU znovu jednat s Japonskem a následně bude případnou pomoc koordinovat. Přes EU půjde do Japonska i případná finanční pomoc Česka.

Tagy: evakuace letadla Japonsko

Zdroje: ČTK