Letiště v Tel Avivu zastavilo lety. Důvod? Závadné palivo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Správa izraelského mezinárodního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu ve čtvrtek zastavila starty téměř všech letadel kvůli obavám z možné kontaminace paliva. Odletět podle letového řádu smějí jen stroje, které přiletěly se zásobou paliva dostatečnou k dosažení příští destinace.

Oznámily to agentury AP a Reuters s tím, že palivo bylo znečištěno při filtrování. 

Zrušen i let do Prahy

Z telavivského mezinárodního letiště měl podle letového řádu odpoledne odletět do Prahy také pravidelný spoj izraelské společnosti El Al. Tento let, stejně jako návazný zpáteční spoj do Tel Avivu, izraelské aerolinky zrušily, řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová. 

Pravidelný zpáteční spoj Českých aerolinií do Tel Avivu a zpět s odletem 23:55 z Prahy se uskuteční. Pro zpáteční let ČSA zajistily technické mezipřistání na Kypru, kde bude palivo doplněno a letoun bude následně pokračovat do Prahy. Řekla to tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková. 

Kdy bude obnoven provoz? Není známo

Mluvčí telavivského letiště Adar Avisar podle agentury Reuters řekl, že příčina znečištění paliva není zatím známa. Kontaminace však byla podle něj odhalena dostatečně včas, aby bylo možné zajistit, že žádný stroj neodstartoval s vadným palivem v nádržích. "Ve vzduchu nejsou žádná letadla, která by dostala příkaz k návratu na zem," řekl Avisar. 

Zastavení odletů se podle mluvčího dotklo desítek letů a není zatím jasné, kdy bude provoz obnoven. Před možnou kontaminací paliva prý varovala správu letiště dodavatelská společnost. 

Podle agentury DPA dodavatel upřesnil, že došlo k chybě při filtraci paliva. Filtrační zařízení se nachází na Ben Gurionově letišti, na filtrech se údajně objevila olejnatá substance, která znečistila kerosin. Podle informací izraelských médií by měla letadla směřující na Ben Gurionovo letiště a odlétající z něj přistávat kvůli natankování na Kypru.

Tagy: letiště lety Izrael palivo

Zdroje: ČTK