Leteckých náletů na islamisty se účastní žena-pilotka a saúdskoarabský princ

- Aktuality autor: Michal Polák

Leteckých úderů na pozice islamistů v Sýrii se účastní i první žena-pilotka stíhačky ze Spojených arabských emirátů a rovněž saúdskoarabský princ Chálid. Fotografii prince v kokpitu stíhacího letounu F-15 zveřejnila přímo saúdskoarabská vláda. 

saúdskoarabský princ Chálid

saúdskoarabský princ Chálid,zdroj: Profimedia.cz

Chálid prý pilotoval jedno ze čtyř letadel, které Saúdská Arábie nad Sýrii vyslala. Na náletech se podílí koalice tvořená USA a jejich arabskými spojenci Jordánskem, Katarem, Bahrajnem, Saúdskou Arábii a Spojenými arabskými emiráty. 

Zveřejnění účasti prince Chálida má nejspíš vyslat dvojí vzkaz: zaprvé, že Saúdská Arábie je opravdu odhodlaná bojovat proti extremistům, a zadruhé, že islamisté z hnutí Islámský stát jsou považováni za nepřátele království. Chálid je synem saúdskoarabského korunního prince Salmána ibn Abdal Azíze Saúda. 

 

Velvyslanec Spojených arabských emirátů v USA ve čtvrtek potvrdil, že tento spojenec vyslal do boje s radikály vůbec první pilotku stíhačky v zemi, pětatřicetiletou Mariam Mansúríovou. Mariam dokončila školu v roce 2007 a je pilotkou bojového letounu F-16. Její účast na útocích vyvolala velké diskuze na sociálních sítích, někteří byli nadšení, stoupenci islamistů ale její jednání odsoudili. 

Tagy: islamisté bombardování Saúdská Arábie žena Islámský stát pilotka F-15

Zdroje: ČTK