Letadlo s Merkelovou kroužilo nad Tureckem, Írán odmítal průlet

- Aktuality autor: red

Írán v noci na dnešek na poslední chvíli odmítl průlet letounu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou přes své území. Stroj s Merkelovou na palubě, která směřovala na návštěvu Indie, musel dvě hodiny kroužit nad Tureckem, než Teherán vydal nové povolení k přeletu, informovala dnes agentura DPA.

"Něco takové jsem ještě nezažila," zlobila se kancléřka, která do Indie přiletěla s dvouhodinovým zpožděním. "Ani piloti to nezažili," dodala.

Jako důvod k nečekanému odmítnutí průletu označil Írán podle německé delegace "koordinační problémy". Kapitán letounu přitom z Berlína v pondělí večer odlétal s tím, že má ke vstupu do íránského vzdušného prostoru zelenou. To ale íránská strana během letu popřela.

Do jednání s Teheránem se zapojila i Ankara

Šéf protokolu německého ministerstva zahraničí Claus Krumrei v kancléřském letadle cestujícím sdělil, že přistání v Dillí se opozdí "kvůli problémům s Íránem". Druhý německý vládní letoun, ve kterém cestovali němečtí ministři a jejich náměstci, proletěl nad Íránem bez komplikací.

Vládní airbus pojmenovaný po prvním poválečném kancléři Konradu Adenauerovi musel dvě hodiny kroužit nad tureckým územím, než se jednáním s Teheránem, do něhož se zapojila i Ankara, podařilo získat nové povolení k přeletu. Podle kancléřčina mluvčího Steffena Seiberta to bylo na poslední chvíli, neboť jinak by musel letoun kvůli nedostatku paliva přistát v Turecku.

"Takový případ se ještě nestal," prohlásil Seibert, podle něhož berlínská vláda zvažuje možnost podat proti postupu Íránu diplomatický protest. Merkelová patří k velkým kritikům jaderného programu Teheránu a Německo v minulosti podpořilo mezinárodní sankce uvalené na režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Tagy: Írán Merkelová

Zdroje: ČTK