Letadla NATO v Mošnově přilákala 208 000 diváků

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dvanácté Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo o víkendu 208.000 lidí. Více jich přišlo dnes, kdy na letiště dorazilo 118.000 návštěvníků. Oznámili to pořadatelé akce. Lidé viděli, jak vypadá tankování letadla ve vzduchu, nebo let amerického bombardéru B-52 Stratofortress. 

Dny NATO.

Dny NATO.,zdroj: Mediafax

"Díky zájmu návštěvníků jsme mohli obhájit neoficiální titul největší armádně-letecko-bezpečnostní show ve střední Evropě," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Dny NATO organizuje. Horší počasí mohlo podle pořadatelů za to, že v sobotu dorazilo méně lidí: 90.000 oproti loňským 140.000. Zato v neděli se návštěvnost zvedla a o 33.000 překonala loňských 85.000. 

Za víkend nabídly Dny NATO celkem přes osm hodin leteckých a na šest hodin pozemních dynamických ukázek. K divácky nejvděčnějším patřilo vystoupení špičkové britské akrobatické skupiny Red Arrows nebo účast dvou legendárních bombardérů B-52. Dva tyto stroje americké armády na jedné akci byly podle pořadatelů v Evropě k vidění naposledy před 12 lety ve Velké Británii. 

Na zemi se nejvíc líbili Češi a Poláci

Lidé mohli v Mošnově poprvé vidět B-52 i při letu. Piloti předvedli také letmé dotyky země s opakovaným startem. Stejně tak poprvé v České republice mohli lidé vidět, jak vypadá tankování letadla ve vzduchu. Jeho simulaci ukázali piloti nadzvukového letounu Jas-39 Gripen českých vzdušných sil a francouzského létajícího tankeru KC-135. 

"Na zemi se největšímu zájmu těšila ukázka české a polské zásahové jednotky policie, které zaútočily na teroristu v organizačním štábu akce, či tradiční zteč mechanizované čety v podání 7. mechanizované brigády," uvedl Pavlačík. 

Tagy: letadla NATO

Zdroje: ČTK