Lessyho advokát Láska podal trestní oznámení na Kubiceho
7. 9. 2012 – 17:15 | Zpravodajství | Sebastian Kantor

Advokát bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho Václav Láska podal trestní oznámení na ministra vnitra Jana Kubiceho. Podle něho ministr zneužil svou pravomoc, protože neprovedl šetření před Lessyho propuštěním ze služebního poměru, řekl dnes Láska. Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka však vlastní šetření ministr provést nemusel.
Lessyho stíhá od konce srpna Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Exšéf sboru prý předal loni 6. září své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu s tím, aby je dala jednomu z novinářů.
Lessy však ve čtvrtek uvedl, že tento den byl v Ostravě vyzvednout z nemocnice syna, který havaroval na motorce, tudíž nemohl dokument nikomu předat. Jeho žádost o dovolenou mu přitom podepsal právě ministr, který jej téměř okamžitě po sdělení obvinění propustil ze služebního poměru.
"Pan ministr překročil svoji pravomoc, postupoval způsobem, který mu zákon neumožňuje, respektive neudělal to, co mu zákon ukládá, a tím podle mě naplnil skutkovou podstatu zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl advokát. Podle něho měl Kubice provést vlastní šetření předtím, než Lessyho ze služebního poměru propustil.
Je to nereálné
Žádná povinnost provést vlastní šetření však podle Nováka v zákoně stanovena není. Ministr se prý rozhodoval pouze na základě usnesení o zahájení trestního stíhaní vydaného inspekcí. "Pan ministr nemůže znevěrohodňovat generální inspekci a státní zastupitelství v jejich zákonných krocích," podotkl mluvčí.
Informaci o tom, že byl Lessy obviněn, se ministr dozvěděl, jak dříve uvedl, ráno. "Ten samý den v 10:15 už bylo předáváno jeho rozhodnutí (o propuštění) ve Frýdku-Místku panu Lessymu. To znamená, že pan ministr během tří hodin a patnácti minut nastudoval veškeré informace, provedl si údajné šetření, vyhotovil rozhodnutí a doručil jej z Prahy do Frýdku-Místku," podotkl advokát. Podle něho je to nereálné.