Lesní mateřské školy skončí, obává se jejich propagátorka

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Velké rozčarování cítila předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová, když v úterý večer z galerie na vlastní oči sledovala, jak Poslanecká sněmovna schvaluje zákon o dětských skupinách s povinnými registracemi. Poslanci odmítli snahu Senátu o změnu registrací na volitelné. Dětskou skupinou by tak nebyla povinně všechna zařízení pravidelně pečující o děti. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Valkounová nebyla zklamaná jen ze způsobu argumentace, který poslanci při debatě používali, ale také z jejich úporné snahy schválit zákon v téže podobě, v jaké ho poslanci odhlasovali již v červnu. "Vyznělo to jako: 'Kašleme na to, co si o tom myslí veřejnost nebo Senát.'," řekla předsedkyně.

Asociace lesních mateřských škol proti povinným registracím vystoupila jako první, ale ve snaze o změnu zákona ji postupně podpořily i další organizace věnující se práci s dětmi. Volitelnou registraci podpořila mimo jiné i Česká rada dětí a mládeže, pod jejíž křídla aktuálně patří bezmála stovka organizací. 

I pro jejího předsedu Aleše Sedláčka tak byl úterní neúspěch senátní verze zklamáním, považuje to za omezení svobody. "Vždycky bude existovat forma péče o děti, která se nebude chtít registrovat. Přitom tyto aktivity vznikají zdola a rodiče je žádají," uvedla Valkounová.

Nyní podle něj bude zásadní, aby se vyjasnilo, kde přesně je hranice dětské skupiny, tedy pravidelné péče o děti. "Zdá se, že se z toho vyvléknou spolky, které mají třeba kroužek dvě hodiny týdně, protože po tu dobu nikdo z rodičů pracovat nebude," řekl. 

Otazník se vznáší nad hlídáním v různých centrech, které je většinou poskytováno v prostorech nesplňující hygienické standardy dětské skupiny. "Ty organizace se budou muset navenek jasně distancovat od dětské skupiny. Například tím, že jde pouze o vzdělávání, nikoliv o péči o děti," řekl Sedláček. 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ve sněmovně tvrdila, že záměrem zákona není ohrozit lesní mateřské školky. Prý se je do roka, což je lhůta na splnění podmínek pro registraci, podaří legislativně ukotvit. "Považuji to za odvážný alibismus a nevěřím tomu," reagovala na to Valkounová. "Nikdo neví, jak to udělat. S tím si lámeme hlavu už několik let," doplnil ji Sedláček. 

Další jednání o nalezení místa pro lesní MŠ pod hlavičkou ministerstva školství by mělo proběhnout v říjnu za účasti zástupců ministerstva zdravotnictví, do jehož gesce spadají hygienické předpisy. 

Ty jsou v případě lesních mateřských škol kamenem úrazu a jsou také důvodem, proč nemohou vyhovět požadavkům na dětskou skupinu. Děti v nich totiž tráví drtivou většinu času v přírodě, takže využívají jen minimální zastřešené zázemí. Lesní školky by si ho mohly by si ho vybudovat jen kvůli požadavkům zákona, ale to Valkounová nepovažuje za pravděpodobné. "Musíme si uvědomit, že se jedná o neziskové organizace financované rodiči, kteří to asi nebudou chtít platit. Spíš si myslím, že zaniknou." 

Valkounová i Sedláček se pozastavili nad tím, že proti volnější verzi zákona hlasovali i poslanci pravicových stran ANO a ODS, od nichž by se přitom čekal liberálnější přístup. Na senátních změnách se jim nelíbilo, že ze seznamu kvalifikovaných osob vypadly chůvy. "To byla určitě chyba toho návrhu, ale podle nás to byl problém druhého řádu. To by se dalo snadno upravit jednoduchou novelou," komentoval to Sedláček. 

Tagy: děti zákon registrace mateřská škola

Zdroje: ČTK