Léky do 50 Kč si budou platit pacienti. Vláda se shodla na reformě

- Aktuality autor: red

Koaliční lídři se na večerní schůzce podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake shodli na hrubých rysech první fáze zdravotní reformy. Do roku 2014 by měla spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent a pacienti nebudou platit za amalgámové plomby.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.

První balíček zdravotnické reformy by poslanci měli ve sněmovně dostat k projednání 14. června, uvedla Peake. Do té doby bude mít vládní pracovní skupina čas dojednat dosud nedořešené detaily.

"Plomby z tohoto balíčku v tuto chvíli vypadávají... Úspory hledáme v první řadě uvnitř systému, v lékové politice, u zdravotních pojišťoven. Chceme, aby se v první řadě šetřilo uvnitř a nikoliv, aby se muselo doplácet," dodala poslankyně VV. Úspory je prý možné nalézt i v lázeňství, celkem má být úsporných opatření 17 či 18.

Za plomby se platit nebude

Právě Věci veřejné žádaly na minulém jednání K9, aby návrh na placení za amalgamové plomby spadl pod stůl. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chtěl tímto způsobem ušetřit okolo dvou miliard korun. S návrhem, aby za plomby platili pacienti, přitom dnes podpořil zdravotní výbor sněmovny.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury byla dnes uzavřena dohoda, že za plomby se platit nebude, ale spoluúčast pacientů se do roku 2014 zvýší o pět procent. "To jsou ty peníze, které by měly do systému přijít," vysvětlil Stanjura. Úspory, které se ale nebudou týkat mzdových prostředků, by podle něj přitom měly dosáhnout přibližně stejné výše jako navýšená spoluúčast pacientů. Bez navýšení finančních zdrojů podle něj není možné řešit například zvyšování mezd nejen pro lékaře, ale i sestry a ostatní zdravotnický personál.

Stanjura poznamenal, že spoluúčast pacientů v ČR nyní dosahuje 17 procent, po zvýšení to tedy bude okolo 22 procent. "Chci jen připomenout, že z okolních zemí Polsko a Maďarsko mají 29, Slovensko 33 procent. To znamená, že i po tom zvýšení za tři roky budeme mít spoluúčast mnohem nižší než naši sousedé," prohlásil poslanec ODS.

Den v nemocnici za 100

Dohodli jsme se, že skončí platnost blokačního paragrafu, který znemožňuje platit si nadstandard, uvedl dále Stanjura. Vedle vytvoření podmínek pro vznik seznamu výkonů hrazených pojišťovnami bude v novele definována také místní a časová dostupnost péče. Kdo a jak bude standardy stanovovat, zatím politici neurčili. Garantem nicméně musí podle Stanjury být ministerstvo zdravotnictví. Nedovede si totiž představit, že by o seznamu výkonů debatovali zákonodárci, proto ODS prosazovala, aby standardy nepopisoval zákon.

V návrhu novely jsou další úsporná opatření včetně změn v lékové politice, zrušení poplatku za položku na receptu, zvýšení poplatku za pobyt nemocnici z 60 na sto korun a placení léků do ceny 50 korun pacientem.

ODS odmítla nápad VV, aby se John vrátil na vnitro

"Do zítřka se nám rozleží vše, co dnes na K9 padlo," uvedla Peake s tím, že její strana chce mít ve vládě důstojné místo a debatu považuje za legitimní. Podle poslance Stanislava Polčáka TOP 09 - STAN je nyní na premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi, zda na návrh návratu Johna kývne.

Z kuloárních informací vyplývá, že by Věcem veřejným měl připadnout post místopředsedy vlády a hledá se agenda, která by funkci dala náplň. Už před týdnem Věci veřejné odmítly podle zákulisních informací jednat o funkci místopředsedkyně vlády a šéfky legislativní rady pro Peake. Místopředseda vlády přitom po rezignaci Johna kabinetu chybí už z praktických důvodů, když jsou premiér i první vicepremiér, šéf české diplomacie a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na cestách, jako tomu bylo dnes, nemá kdo kabinet řídit.

"Neshodli jsme se na představách toho, jak naplnit koaliční smlouvu. Je zřejmé, že je v zásadních ustanoveních nenaplňována," řekl novinářům po schůzce neformální lídr strany a někdejší ministr dopravy Vít Bárta. Současný stav je podle něj pro VV neuspokojivý a strana trvá na jeho "jasném a razantním řešení".

K "určitým návrhům" se podle něj dnes straničtí vyjednavači na K9 dostali. "A vyměnili jsme si k nim stanoviska. Negativní," vysvětlil Bárta. Ve čtvrtek proto podle něj bude potřeba hledat v otázce zastoupení VV ve vládě alespoň "elementární shodu".

VV post ministra spravedlnosti nechtějí

Premiér Nečas podle Bárty postoj VV už řadu týdnů zná a ví o jejich nespokojenosti se stávající situací i o jejich nesouhlasu se způsobem, jak vznikala náplň funkce vicepremiéra pro boj s korupcí. "Ví, že očekáváme jiné, dostatečně silné kompetence k tomu, abychom s korupcí v této vládě mohli bojovat," dodal Bárta.

Podle Peake dnes ani jednou nepadl požadavek Věcí veřejných na post ministra spravedlnosti. Místo, které nyní patří Jiřímu Pospíšilovi z ODS, podle občanských demokratů není volné. Věc ministerstva vnitra, které od jara řídí Jan Kubice, je podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury uzavřená.

"Ano, jednoznačně jsme se bavili o celkových personálních otázkách této vlády," odpověděl Bárta na otázku, zda VV trvá na svých starších požadavcích na odchod ministrů obrany a zemědělství Alexandra Vondry a Ivana Fuksy z ODS a ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09.

Tagy: heger zdravotnictví reforma K9

Zdroje: ČTK