Lékaři vyšetří Breivikův mozek magnetickou rezonancí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Norští lékaři plánují vyšetřit mozek atentátníka Anderse Behringa Breivika pomocí nejmodernějších lékařských metod. Podle norského deníku Verdens Gang proto soud v metropoli Oslu o měsíc prodloužil lhůtu, kterou psychiatři dostali k posouzení duševního zdraví Breivika, jenž 22. července zabil při pumovém útoku a následné střelbě 77 lidí.

Psychiatři mají rozhodnout, zda může být Breivik odsouzen k trestu vězení, nebo zda v případě uznání viny bude umístěn do psychiatrické léčebny.

Lékaři se chystají vyšetřit Breivikův mozek metodou magnetické rezonance, která může odhalit eventuální poškození tohoto orgánu, kupříkladu nádor.

'Tato metoda může ukázat také různé abnormality

Pal Gröndahl, který působil jako soudní psychiatr u téměř stovky případů, řekl, že tato metoda může ukázat také různé abnormality v oblasti mozku, které klinická vyšetření nezjistí. Odhalí i některé poruchy osobnosti, jako je třeba autismus.

Deník Verdens Gang napsal, že Breivik ani jeho advokát proti scanu mozku nic nenamítají.

Psychiatři Synne Sörheimová a Torgeir Husby dostali původně čas do 1. listopadu k předložení svých závěrů o psychickém stavu Breivika. Obhajoba a prokuratura se však dohodly na čtyřtýdenním odkladu, sdělil ve středu obvodní soud v Oslu s tím, že zprávu očekává do 30 listopadu. Psychiatři mají určit, zda 32letý pravicový extremista může být za své činy trestně odpovědný.

Vinu necítí

"Tento případ je tak velký, že potřebujeme víc času," vysvětlil médiím prostřednictvím své mluvčí Husby, který se společně se Sörheimovou pokouší stanovit, zda Breivik trpí psychózou.

Breivik se k atentátům sice přiznal, ale odmítá obvinění z terorismu. Vinu necítí, protože byl ke svým činům údajně donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.

Jeho klient "duševně chorý"

Breivikův obhájce Geir Lippestad koncem července prohlásil, že je jeho klient "duševně chorý", s čímž však uvedení psychiatři nesouhlasí. Norská televize NRK oznámila, že Sörheimová a Husby vedli s obviněným již 11 dlouhých rozhovorů.

Soud s Breivikem začne zřejmě v dubnu a do léta by měl být uzavřen.

Tagy: breivik Norsko vysetreni

Zdroje: ČTK