Lékař podváděl pacienty a strašil je rakovinou, dostal dva roky

- Aktuality autor: red

Za podvádění pacientů uložil ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 2 lékaři Zbyňku Veselskému dvouletý trest vězení. Muž podle obžaloby od tří lidí podvodně vylákal přes 300 tisíc korun.

Lékař jim stanovil špatnou diagnózu a slíbil jim nestandardní léčbu nebo speciální vyšetření. Jednomu pacientovi podle spisu tvrdil, že má rakovinu, přestože ji neměl. Obvodní soud jej uznal vinným z trestných činů podvodu a porušení cizích práv a uložil mu i trest zákazu činnosti na pět let. Veselský svou vinu popírá.

Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Obhájce obžalovaného se na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Veselský k soudu nepřišel a omluvil se. 

Lékař pracoval jako urolog v Praze. Jeho prvním podvedeným pacientem byl podle soudu od podzimu 2005 po dva roky kulturista Jindřich Popelář. Veselský mu diagnostikoval zhoubný nádor v močovém měchýři.

Podle Popelářových slov pak doktor tvrdil, že jeho nádor nelze léčit jinak než speciální zahraniční metodou. "Po čtyřech injekcích mi řekl, že je nádor odstraněný," vypověděl kulturista. Urologovi prý za to zaplatil 30 tisíc korun. 

Poté šel Popelář podle svých slov na vyšetření před kulturistickou soutěží a jiný lékař zjistil, že rakovinu nikdy neměl. Na základě informací v médiích se pak přihlásili další lidé s podobným osudem.

Vesecký tak podle obžaloby vylákal dalších 150000 korun na pacientovi s poruchami erekce za neúčinné injekce a stejnou částku si vzal od partnera klientky za to, že jí zajistí nadstandardní vyšetření kvůli podezření na sklerodermii. To však podle žalobců neučinil. Veselský se bránil tím, že obvinění jeho bývalých pacientů jsou vymyšlená. 

Podle soudce Milana Rossiho své pacienty vystrašil a diagnozu jim nijak nevymlouval. Také otázka na jejich movitost byla mezi prvními. "Zneužil svých medicínských znalostí," dodal Rossi. Obžalovaný také podle dnešního verdiktu má zaplatit poškozeným škodu v celkové výši 330000 korun. Tuto částku totiž investovali do svého nadstandardního léčení. 

Případem údajného klamání pacientů se již zabývala Česká lékařská komora (ČLK), lékař dostal pokutu 12 tisíc korun. Muž nestojí před soudem poprvé. V roce 2000 se například podílel na vyoperování nesprávné ledviny. Soudy mu pak za ublížení na zdraví uložily osmiměsíční podmíněný trest. Pacient, kterému lékaři odebrali jedinou zdravou ledvinu, v polovině roku 2004 zemřel. Na podzim 2003 zase urolog vykázal falešnou operaci. Přišel kvůli tomu o místo v královéhradecké fakultní nemocnici, kde do té doby působil.

Zdroje: ČTK