Lékař, který zabil milenku, s dovoláním neuspěl

- Aktuality autor: red

Lékař Vladimír Mikuš, potrestaný 14 roky vězení za vraždu milenky, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Soudci jeho podnět bez veřejného jednání odmítli. Zjistila to v databázi usnesení.

Mikuš vinu od začátku popírá. Podle obžaloby byla motivem žárlivost. Tělo milenky se našlo až při procesu v Orlické přehradě.

"Z odůvodnění rozsudku nalézacího soudu plyne, že skutková zjištění v případě obviněného (Mikuše) tvoří ucelený řetězec událostí a skutečně nevzbuzují žádné pochybnosti," uvedl v usnesení trestní senát s předsedou Karlem Haschem.

Soud rozhodl už koncem léta, ale vyhotovování a doručování se protáhlo, a usnesení se tak v databázi objevilo až ve čtvrtek.

Mikušovi po neúspěchu u Nejvyššího soudu zbývá spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost. Podle generálního sekretáře Tomáše Langáška však Mikuš zatím možnost nevyužil.

Mikuš v dovolání tvrdil, že soudy porušily právo na spravedlivý proces a nerespektovaly zásadu, podle níž musejí v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Dále uvedl, že soudy neprovedly důkazy, které navrhovala obhajoba, zejména si nevyžádaly znalecké posudky.

Motivem Mikušova činu byla podle rozsudku žárlivost. Milenka chtěla vztah ukončit, přitom Mikušovi se mezitím rozpadlo manželství. Soud původně Mikuše poslal na šest let do vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti, protože tělo ženy se do té doby nepodařilo objevit.

Odvolací senát Vrchního soudu v Praze ale v červnu rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. Tělo totiž několik dní před zahájením odvolacího jednání našli rybáři. Mikuš podle obžaloby svou bývalou milenku vylákal loni v únoru na schůzku a odvezl ji na blíže neurčené místo, kde po ní vystřelil z plynové pistole, aby snížil její schopnost se bránit.

Svázal jí ruce a nohy drátem, přelepil ústa a nos lepicí páskou a přetáhl jí přes hlavu igelitový pytel. Když se žena udusila, muž ji podle obžaloby zabalil do několika dalších pytlů a vložil do předem připravené plastové bedny, do níž vyvrtal otvory a zatížil ji kameny. Bedna se o více než rok později objevila na hladině.

Zdroje: ČTK