Lego nařizuje Pirátské straně stáhnout volební spot

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Pirátská strana čelí požadavku společnosti Lego, která po ní chce, aby z internetu stáhla volební spot, jehož hlavní postavou je lego panáček v pirátském. Společnost hrozí žalobou, uvádějí Piráti v tiskové zprávě.

Lego, pirát.

Lego, pirát.,zdroj: Archiv

"Přiznat výrobcům fyzického zboží právo rozhodovat o tom, co s ním smí kupující dělat, by mělo nebezpečné důsledky," argumentují Piráti s tím, že požadavku společnosti nevyhoví. Strana panáčky podobné těm ze známé dětské stavebnice použila již ve spotu z roku 2009. 

Advokátní kancelář Čermák a spol., která koncern Lego zastupuje, požadavek na smazání volebního spotu podle Pirátů zdůvodňuje porušením copyrightu a obchodní známky firmy Lego. Piráti jsou naopak přesvědčeni, že jejich spot je v pořádku a že požadavek koncernu nemá oporu v zákoně. 

"Je zcela legální, aby umělci používali veřejně vystavovaná díla v další tvorbě," uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Účelem obchodních známek je podle něj odlišit výrobky nebo služby jedné společnosti od výrobků nebo služeb konkurence. Rozhodně je nelze užívat k tomu, aby dánská společnost zasahovala do soutěže politických stran v České republice, uvedl. 

Zdůvodnění společnosti Lego, která nechce být spojována s politikou, se může zdát podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše na první pohled logické. Kdyby však Piráti společnosti vyhověli, znamenalo by to podstatné rozšíření copyrightu, a to do oblastí, pro něž nikdy nebyl určen. 

Rodiče by například podle Bartoše potřebovali svolení společnosti Lego, když by chtěli hrát s lego panáčky divadlo pro děti ze sousedství a děti by nesměly vlastní postavené výtvory vyfotit a vystavit na internetu. "Advokátní kancelář se snaží vytvořit dojem, že stavebnice, kterou si řádně koupíme, nám vlastně nepatří a smíme si s ní hrát jen způsobem, který vyhovuje marketingovému oddělení firmy. Lego je stavebnice a dá se z ní postavit i volební spot," uzavřel šéf Pirátů. 

Strana dlouhodobě hlásá volné šíření informací. Kvůli tomu prosazuje omezení zákonů, které chrání autory textových, obrazových, zvukových či jiných děl. Piráti také podporují kopírování a sdílení informací a děl na internetu. 

Na jaře například novým návrhem svého webu napodobili vzhled portálu Seznam.cz. Chtěli tak prý vyvolat debatu o autorských právech na internetu. Společnost Seznam Piráty nežalovala. Naopak jim nabídla vytvoření loga, které bude připomínat logo Seznamu. 

Tagy: soud nuda spor lego

Zdroje: ČTK