Legendární Jaguar dal přednost Slovensku před Českem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 8. 2015 14:06) - Aktuality autor: pal

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR), která patří pod indickou skupinu Tata Motors, podepsala dohodu o stavbě nového závodu na Slovensku. Výrobce automobilů slibuje, že nový závod bude mít konečnou kapacitu až 300 tisíc aut ročně a měl by být v Nitře. Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky. V pětimilionové zemi už mají své závody tři automobilky. 

Automobilka Jaguár chce na Slovensku vyrábět až 300 tisíc vozů ročně. Ilustrační foto

Automobilka Jaguár chce na Slovensku vyrábět až 300 tisíc vozů ročně. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Konečné rozhodnutí o umístění závodu na Slovensku učiní automobilka JLR ještě letos. O továrnu se vedle Slovenska ucházela i Česká republika, Polsko, Maďarsko a Turecko, později se výběr zúžil na Polsko a Slovensko.

Nitra prý zvítězila kvůli dobré infrastruktuře

JLR uvedla, že nyní zpracovává studii pro továrnu v Nitře. Výroba by tam měla začít v roce 2018 a během deseti let by měla dosáhnout cílové úrovně.

Nový závod má podle firmy sehrát významnou roli ve zvýšení počtu lehkých hliníkových modelů. Nitře dala přednost před jinými lokalitami díky dobré infrastruktuře a výbornému dodávkovému řetězci.

"Slovensko je pro nás se svým automobilovým průmyslem zaměřeným na prémiové značky potenciálně atraktivní příležitostí pro rozvoj," uvedl šéf JLR Ralf Speth.

"Úmysl, který jsme společně ohlásili v tomto dokumentu, vnímáme jako významný krok na cestě k získání strategické investice s pozitivním dopadem pro Slovensko a pro celou Evropskou unii," řekl novinářům premiér Robert Fico k podpisu memoranda po mimořádném zasedání slovenské vlády, která jednala o investici JLR. Podle Fica obě strany ještě čeká "mnoho těžkých a náročných jednání".

Nová automobilka přispěje ke snížení nezaměstnanosti

Detaily o plánované investici JLR slovenský premiér neuvedl. Podle listu Sme by automobilka mohla na Slovensku investovat kolem 1,4 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun) a získat od Slovenska investiční pobídky v objemu 400 milionů eur.

Příchod nové automobilky by patrně přispěl ke snížení nezaměstnanosti na Slovensku, která v červnu dosáhla 11,55 procenta.

Polsko, které se v posledních fázích jednání s JLR považovalo za favorita, dnes uvedlo, že Slovensko vyhrálo díky vysoké státní podpoře, jejíž výši Varšava dorovnat nechtěla. "V závěrečné fázi jednání Slováci nabídli velmi vysokou úroveň přímé státní podpory.

Podle našich kalkulací nebyla taková úroveň podpory pro nás přijatelná, protože by znamenala, že zisky a náklady nebudou mezi oběma stranami sdíleny rovnou měrou," uvedlo podle Reuters polské ministerstvo hospodářství.

Na Slovensku jsou už tři další automobilky

Své závody na Slovensku mají německá automobilka Volkswagen, jihokorejská Kia Motors, francouzský koncern PSA Peugeot Citroën a řada jejich dodavatelů. Odvětví se na průmyslové produkci země podílí více než dvěma pětinami.

Slovensko si loni udrželo pozici největšího výrobce automobilů v přepočtu na obyvatele, ačkoliv produkce vozů v zemi poprvé od roku 2009 klesla, a to na 971 160 vozidel z rekordních 987 718 aut v roce 2013.

Jaguar Land Rover postupně zvyšuje počty modelů, které vyrábí mimo Británii. Loni v říjnu otevřel v Číně svou první zámořskou továrnu a příští rok má zahájit produkci jeho závod v Brazílii. Výrobce luxusních vozů usiluje o přiblížení produkce ke svým hlavním trhům.

Jaguar Land Rover loni vyrobil asi 450 tisíc vozů, ale plánuje výrobu rozšířit na milion aut ročně. Firma od převzetí indickou skupinou Tata v roce 2008 těžila z výrazného posílení investic.

V posledním finančním roce její zisk před zdaněním vzrostl na 2,6 miliardy liber (99 miliard Kč), což byl dvojnásobek výsledku z doby před čtyřmi lety.

Automobilový průmysl v Česku a na Slovensku v číslech (za rok 2014)

ČR

 • Počet vyrobených osobních vozů: 1,247 milionu vozů (13. místo ve světě a na druhé místo v počtu vyrobených automobilů na počet obyvatel)
 • Podíl automobilového průmyslu na tvorbě HDP: 7,4 procenta (odhad SAP)
 • Podíl automobilového průmyslu na průmyslové produkci země: 24,7 procenta
 • Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu: 155 500
 • Podíl automobilového průmyslu na exportu: 23,4 procenta
 • Firmy automobilového průmyslu: členem Sdružení automobilového průmyslu (SAP) je 148 výrobců vozidel, dílů a příslušenství a dalších firem, majících přímou vazbu na automobilový průmysl ČR (firmy v SAP loni utržily 852,6 miliardy Kč, nečlenové SAP asi 139 miliard Kč)

Výrobci osobních vozů:

 • Škoda Auto (Mladá Boleslav): zhruba 735 951 vozů (pouze v ČR; včetně vozů značky Seat); 59 procent celkové výroby v ČR
 • Hyundai Motor Manufacturing Czech (Nošovice): 307 450 vozů; 25 procent
 • TPCA Czech (Kolín): 203 tisíc; 16 procent

zdroj: Sdružení automobilového průmyslu (SAP)

 

SLOVENSKO

 • Počet vyrobených osobních vozů: 972 474 vozů (první pokles od roku 2009, i tak Slovensko loni potvrdilo pozici největšího producenta automobilů v přepočtu na obyvatele)
 • Podíl automobilového průmyslu na tvorbě HDP: 12 procent
 • Podíl automobilového průmyslu na průmyslové produkci země: 43 procent
 • Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu: 80 tisíc
 • Podíl automobilového průmyslu na exportu: 26 procent

Firmy automobilového průmyslu: Svaz automobilového průmyslu SR zastupuje 161 firem z oblasti výroby, prodeje, dovozu, výzkumu a vývoje automobilů, motocyklů a automobilových součástek

Výrobci osobních vozů:

Volkswagen (bratislavskému závodu německé automobilky Volkswagen loni klesla produkce na 394 474 automobilů)

Kia Motors (automobilka v závodu u Žiliny loni vyprodukovala rekordních více než 323 tisíc vozidel)

PSA Peugeot (továrna PSA v Trnavě loni zvýšila produkci aut o zhruba tři procenta na rekordních asi 255 tisíc vozidel)

Jaguar Land Rover (dnes bylo oznámeno, že britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) z indické skupiny Tata Motors podepsala předběžnou dohodu o postavení nového závodu na Slovensku)

Tagy: Slovensko zahraničí automobilový průmysl

Zdroje: ČTK