Ledová vlna dál děsí jih USA, zemřelo 13 lidí

- Aktuality autor: Danica Klein

Nejméně 13 úmrtí již zapříčinilo mrazivé počasí, které ve středu vládlo druhý den po sobě na většině amerického Jihu. Na rozsáhlém území od východního Arkansasu po větší část atlantského pobřeží mráz a sníh ochromily dopravu a odřízly od elektřiny statisíce domácností a firem. Meteorologové dnes čekají další sněžení a nové sněhové bouře předpovídají v nadcházejících dvou dnech na severovýchodě země.

Mrazivé počasí v USA

Mrazivé počasí v USA,zdroj: USA Today

Jih Spojených států se potýká od úterka s nezvyklými mrazy se sněhem a mrznoucím deštěm, který dělal ze silnic kluziště. První vlna zimního počasí přišla v úterý, kdy sníh a led pokryl části Texasu, Louisiany a severní oblasti Mississippi, Alabamy a Georgie. Druhá vlna přinesla v noci na středu do oblasti déšť, který začal ráno pod náporem chladného větru mrznout a pokrývat silnice, magnólie a palmy tlustou vstvou ledu.

V některých oblastech Severní a Jižní Karolíny čekají meteorologové další vrstvu ledu silnou až 20 centimetrů. Kolem 2,5 centimetru ledu se čeká do čtvrtečního rána v oblasti od střední Georgie po Jižní Karolínu. Podle Národní meteorologické služby je nynější ledová vlna "událostí historických proporcí".

Doprava na mezistátních dálnicích na Jihu se zastavila a v Severní Karolíně na dálnici sklouzl nejméně jeden sněhový pluh do příkopu. Tři lidé zemřeli v sanitce, která v Carlsbadu v Texasu sjela po zledovatělé silnici. Několik smrtelných nehod kvůli náledí hlásily státy Mississippi a Jižní Karolína. V Georgii jeden muž umrzl poblíž svého domu a v Severní Karolíně umrzli další dva lidé. Guvernér státu Pat McCrory vyzval obyvatele, aby zůstali doma.

Mimořádné situace už vyhlásili guvernéři států od Lousiany po New Jersey. Prezident Barack Obama podepsal vyhlášení stavu ohrožení v Georgii, což umožňuje uvolnit federální pomoc postiženým oblastem.

Přerušení dodávek elektřiny

V celé oblasti jsou uzavřeny stovky škol a úřadů. Ve středu bylo zrušeno přes 3000 letů a asi 2800 jich mělo zpoždění, uvádí web FlightAware.com. Pro čtvrtek je zrušeno dalších 3700 letů, z toho asi polovina se týká spojů do a z Washingtonu a New Yorku. Tam meteorologové dnes a v pátek čekají až 40 centimetrů nového sněhu,

Ministerstvo energetiky USA oznámilo, že bez elektrického proudu bylo ve středu odpoledne 363.000 zákazníků. Více než třetina z nich je v Georgii, kde si někteří obyvatelé budou muset počkat na obnovení dodávky až týden.

Bílý dům již kvůli očekávanému příchodu sněhové bouře odvolal dnešní plánovanou akci na podporu mladých černochů. Představitelé města Washingtonu umožní taxislužbě účtovat si přirážku 15 dolarů k jedné jízdě, čímž se snaží povzbudit taxikáře, aby zůstali na ulicích v situaci, kdy část veřejné dopravy bude odstavena.

Mrznoucí déšť ve větším rozsahu zasáhl stát Georgia naposledy v lednu 2000, kdy asi centimetrová vrstva ledu vedle k přerušení dodávek elektřiny pro asi 350.000 lidí. Tentokrát by ale ledu mělo být podle meteorologů mnohem víc a na mnohem větším území.

Tagy: smrt počasí mráz jih Spojených států

Zdroje: ČTK