Lech Walesa chce jet podpořit demonstranty na Wall Street

- Aktuality autor: Jan Pastor

Legendární vůdce polského odborového hnutí Solidarita Lech Walesa chce jet do New Yorku podpořit demonstranty, kteří na Wall Street ale i jinde protestují proti chamtivosti bank a ekonomické nerovnosti v USA. Walesa, první polský nekomunistický prezident, to řekl internetovému vydání listu Gazeta Wyborcza.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Walesa před několika dny dostal od demonstrantů z New Yorku pozvání, aby je přijel podpořit. "Vy a deset milionů obyčejných dělníků ze Solidarity jste v Polsku rozbili bariéry a zdi tehdejšího světa a ukázali jste, že nemožné se může stát možným," napsali účastníci demonstrací a happeningů Walesovi.

Bývalý šéf hnutí Solidarita a nositel Nobelovy ceny za mír řekl, že do New Yorku jet chce, jen musí najít volný termín. "Určitě se tam během měsíce objevím a velmi by chtěl, aby se ke mně připojil (americký prezident Barack) Obama," řekl Walesa. "Nobel zavazuje," dodal. Walesa Nobelovu cenu za mír dostal v roce 1983, americký prezident předloni.

Walesa se nijak netají tím, že se mu kapitalismus v současné podobě nezamlouvá. "Musí padnout," tvrdí někdejší předák Solidarity. Kapitalisté si podle něho "nahrabali" příliš velké peněz a místo toho, aby je investovali do nových pracovních míst, převedli je na konta v zahraničí. "Pokud rychle něco neuděláme, pracující masy nevydrží, budou žádat spravedlnost a může nastat anarchie," varuje Walesa.

Tagy: Polsko demonstrace

Zdroje: ČTK