Le Penová se hádá s otcem. Nazval ji zrádkyní

- Aktuality autor: pal

Mezi šéfkou francouzské strany Národní fronta (FN) Marií Le Penovou a jejím otcem to pořádně vře. Ve středu se jí totiž podařilo zablokovat otcovu kandidaturu v letošních regionálních volbách. Důvodem byl jeho kontroverzní rozhovor pro extrémistický list Rivarol. 

Označil jí za zrádkyni a  Le Penová podnikla tvrdý protiútok

Označil jí za zrádkyni a Le Penová podnikla tvrdý protiútok,zdroj: Profimedia.cz

Le Penová zmařila plány otce vést prosincovou kandidátku ve volebním obvodu Paca, kde Le Pen před rokem ve volbách do Evropského parlamentu získal 33 procent hlasů. V rozsáhlém rozhovoru pro kontroverzní týdeník Rivarol totiž trval na pravicovém zaměření strany a tvrdil, že jeho dcera je zrádkyně.  

"Zdá se, že Jean-Marie Le Pen skutečné přistoupil na strategii mezi spálenou zemí a politickou sebevraždou. Vzhledem k této situaci jsem Jeana-Marieho Le Pena informovala, že budu proti jeho kandidatuře v regionálních volbách na konci roku," řekla Le Penová v reakci na otcův rozhovor. Le Pen v něm vyjádřil podporu zastáncům vichistického režimu maršála Philippa Pétaina, který za druhé světové války kolaboroval s nacisty. Podpořil také ty, kteří usilují o vrácení Alžírska zpět Francii, a ostře kritizoval přistěhovaleckou politiku současné francouzské vlády.

Týdeník Rivarol byl v minulosti obviňován z antisemitismu a má velmi blízko k neonacismu. Le Pen mu poskytl rozhovor bez dceřina vědomí a vůbec si nebral servítky. Místopředseda Národní fronty Florian Philippot řekl, že politický rozchod mezi Jeanem-Mariem Le Penem a jeho dcerou je definitivní.

Šestaosmderátiletý Le Pen začal spory ve straně vyhrocovat až v posledních několika týdnech. V jednom televizním rozhovoru například tvrdil o plynových komorách v nacistických vyhlazovacích táborech, že jsou jen "detailem historie".  Jeho dcera krátce po tom prohlásila, že s jeho výroky nesouhlasí.

Tagy: Francie francouzská politika strana Národní fronta (FN)

Zdroje: ČTK