Latinská Amerika se dočkala. Papež dorazil do Brazílie

- Aktuality autor: Danica Klein

Papež František dnes přiletěl do brazilského Ria de Janeiro a zahájil svou první zahraniční cestu. V zemi stráví týden a zúčastní se oslav Světových dnů mládeže. Hlavu katolické církve čeká v Latinské Americe nabitý program, který v neděli zakončí mše pro statisíce poutníků. Brazilská policie oznámila, že zlikvidovala podomácku vyrobenou výbušninu na jednom z míst, která se papež chystá navštívit. 

Papež František I.

Papež František I.,zdroj: Getty Images

Letadlo s papežem přistálo na mezinárodním letišti v Riu ve 20:43 SELČ. Františka přijela přivítat brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která si s ním potřásla rukou hned poté, co vystoupil z letadla. Poté mu dvě dívky předaly kytice bílých a žlutých květů a papež je políbil na tváře. Po prezidentce Františka na červeném koberci uvítali také představitelé brazilské církve, jejichž slova přerušoval hlasitý pokřik několika desítek mladých věřících, kteří se dostali do prostoru letiště. 

Papež podle agentury AFP mladým katolíkům v Brazílii vzkázal, aby obnovili misionářský duch církve a "vychovávali následovníky". 

Pro papeže, který v březnu vystřídal v čele církve Benedikta XVI., má jeho první cesta mimo Vatikán a Itálii symbolický význam. Argentinský rodák se poprvé od svého zvolení vrací na domovský kontinent, mimo jiné právě kvůli očekávanému vřelému přijetí. 

Osobní rozhodnutí, které respektují

Toho se od desetitisíců nadšených příznivců dočkal hned při cestě z letiště do centra Ria, kam vyrazil asi deset minut po příletu v běžném fiatu. Davy věřících v ulicích centra druhého největšího brazilského města několikrát obklopily vůz tak těsně, že cestu museli uvolňovat policisté. Papež lidi zdravil a s mnoha si potřásl rukou. Jedna z přihlížejících žen mu do vozu podala dítě, které políbil. 

Papež oznámil svůj úmysl projet se otevřeným vozem v centru města na poslední chvíli, což nepotěšilo představitele brazilských bezpečnostních složek, kteří doporučovali Vatikánu použití automobilu s neprůstřelným sklem. "Opancéřování by snížilo naše obavy. Je to osobní rozhodnutí, které budeme respektovat, ale není ani trochu příjemné pro bezpečnostní složky," řekl agentuře AP generál José Abreu, který dohlíží na bezpečnost papežovy návštěvy. 

Brazilská policie dnes oznámila, že v neděli zlikvidovala podomácku vyrobené výbušné zařízení ve městě Aparecida ve státě Sao Paulo, kam má papež v průběhu týdne zamířit. Bomba vytvořená z plastové trubky byla umístěna na toaletách garáží poblíž svatyně, kterou se papež chystá navštívit. 

V Brazílii zajišťuje bezpečnost hlavy katolické církve na 10.000 policistů a přes 14.000 vojáků. V akci bude šest vojenských letadel a několik vrtulníků. Bezpečnostní opatření spojená s návštěvou a přesuny papeže vyjdou Brazílii na 52 milionů dolarů (asi miliardu korun). 

Po dnešním uvítacím ceremoniálu a projížďce bude papež v úterý bude po dlouhé cestě odpočívat. Následující dny však budou plné oficialit, setkání s věřícími a cest. Papež se například chystá navštívit obyvatele chudinské čtvrti v Riu de Janeiro nebo slavné mariánské poutní místo v Aparecidě. 

Tradičním vrcholem Dnů mládeže, které se pravidelně konají už od 80. let minulého století, bude sobotní vigilie a nedělní mše, které se uskuteční v Guaratibě, na předměstí Ria de Janeiro. Na setkání s papežem zamíří v největší míře Brazilci, desetitisíce poutníků však pojedou i z dalších zemí včetně evropských. Na místě bude mimo jiné český kardinál Dominik Duka

Tagy: Papež Brazílie katolická církev státní návštěva

Zdroje: ČTK