Lanovka na Šerák měla poruchu, turisty sundávali hasiči

- Aktuality autor: red

Horní úsek lanovky na kopec Šerák v Jeseníkách se v sobotu dopoledne kvůli poruše zastavil, uvízlo na ní 17 lidí. Příslušníci horské služby a hasiči je zhruba po půldruhé hodině sundali, nikdo nebyl zraněn.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podobné zásahy jsou v rámci celé České republiky výjimečné, řekl náčelník horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. 

"Lanovka se zastavila kvůli technické závadě, lidi nešlo jinak sundat. Vyrazili jsme na místo čtyřkolkou z nedaleké stanice na Ramzovském sedle. Vylezli jsme na sloup lanovky a pomocí lanových sedaček jsme spouštěli uvízlé turisty na zem," popsal Klimeš. Horští záchranáři podle něho pomohli z pasti deseti lidem a hasiči se žebříkem vyprostili zbylých sedm lidí.

Podle Klimeše jsou podobné zásahy ojedinělé. "V Jeseníkách jsme před třemi či čtyřmi lety také na Ramzové pomáhali z lanovky uvízlým lyžařům. Asi dva nebo tři roky zpátky byl podobný zásah také na Špičáku na Šumavě. Jelikož lanových drah po celé zemi přibývá, trénujeme i tyto zásahy," řekl Klimeš. 

"Vzhledem k tomu, že tento víkend je hezky, tak jsme nemuseli bojovat s nepřízní počasí, akce proběhla rychle a nikdo nebyl zraněn. Například silný vítr by nám záchranné práce velice ztížil, ale i na takové situace jsme vycvičeni a perfektně připraveni," uvedl. 

Šerák v nadmořské výšce 1351 metrů je vyhledávaným cílem turistů v zimě, ale i v létě. Lyžařské středisko Bonera na Ramzové v oblasti provozuje čtyřsedačkovou lanovku z Ramzové na Čerňavu a zmíněnou jednosedačkovou lanovku z Čerňavy na Šerák o celkové délce 3150 metrů. Lanové dráhy jsou v provozu celoročně.

Zdroje: ČTK